VIDEO | Meciuri superb în Serie A! Napoli - Lazio 5-2, cum s-a terminat AS Roma - Atalanta. Rezumatele zilei

Serie A

Rezumatele zilei din Serie A.

AS Roma - Atalanta 1-1

Atalanta a înghesuit-o pe Roma în propriul careu încă din startul meciului de pe Olimpico. Bergamascii au deschis scorul în minutul 25, prin Malinovsky, servit excelent de Gosens. Ocaziile au continuat să curgă la poarta lui Pau Lopez, dar jucătorii lui Gasperini au ratat cu nonşalanţă. Freuler a fost blocat de goalkeeperul Romei, iar Muriel a şutat pe lângă, cu poarta goală în faţă. Bergamascii au rămas în inferioritate numerică din minutul 69, când Gosens a fost eliminat, iar romanii au început să atace mai curajos. Cristante a egalat, ajutat şi de Gollini şi în final, gialorrossii şi-au creat mai multe şanse de a marca golul de trei puncte. Gollini s-a revanşat însă pentru golul primit şi a parat şuturile expediate de Dzeko şi de Perez, iar partida s-a încheiat 1 la 1. Atalanta a ratat şansa de a urca pe poziţia a doua în Serie a, ocupată abuziv de Milan.

Napoli - Lazio 5-2

Napoli a făcut spectacol cu Lazio şi a venit la două puncte de locul patru. Insigne a deschis scorul dintr-un penalty la o fază puţin obişnuită. Romanii au plecat pe un contraatac la finalul căruia au cerut 11 metri, însă au fost ei sancţionaţi pentru o fază petrecută în careul propriu. Insigne a deschis scorul. Imediat, Politano a dublat avantajul echipei sale. După pauză, gazdele au mai punctat de două ori în 20 de minute şi au dus scorul la 4-0. Acelaşi Insigne şi Mertens au înscris. Immobile a redus din diferenţă cu o execuţie de clasă, iar Milinkovic Savic le-a dat speranţe fanilor cu reuşita de 2-4. Osimhen a avut ultimul cuvânt, iar Napoli s-a impus.

Afla mai multe despre: serie arezumate