VIDEO | Mihaela Buzărnescu a pierdut prima sa finală WTA din carieră. Înfrângere în trei seturi cu Mertens

Mihaela Buzărnescu, locul 57 WTA, a pierdut prima finală de turneu WTA din cariera sa, scor 1-6, 6-4, 3-6 cu belgianca Elise Mertens (36 WTA).

Mertens, care a câştigat turneul de la Hobarat şi anul trecut, s-a impus în două ore şi 32 de minute.

Buzărnescu a obţinut 21.400 de dolari şi 180 de puncte WTA, iar Mertens 43.000 de dolari şi 280 de puncte.

Meciul, programat la ora 03:00, a început cu o întârziere de mai mult de o oră, din cauza ploii. Din acelaşi motiv, jocul a fost perturbat de câteva ori. În setul doi, a fost întrerupt pentru câteva ore, iar în decisiv, la scorul 1-6, 6-4, 2-5, a fost întrerupt încă aproximativ o oră.

Datorită parcursului de la Hobart, Mihaela Buzărnescu va intra pentru prima dată în Top 50 WTA.

Afla mai multe despre: buzarnescuelise mertenswtatenishobart