VIDEO | Mitriţă, assist "extraterestru"! A dat o pasă din jumătatea proprie şi şi-a lăsat un coleg singur cu portarul

Alexandru Mitriţă (25 de ani) a început în forţă în noul sezon din MLS. Internaţionalul român a oferit o pasă de gol în meciul pe care New York City l-a jucat în compania echipei lui David Beckham, Inter Miami, în deplasare.

New York City a fost ţinută în şah timp de mai mult de o oră pe terenul lui Inter Miami, însă Mitriţă a reuşit să dea o pasă care să deblocheze tabela. În minutul 64, internaţionalul român a inventat un assist cu pasă de peste 40 de metri, peste toată apărarea lui Inter Miami, şi l-a găsit pe colegul său, Tajouri, pe care l-a lăsat singur cu portarul şi acesta a înscris cu un şut pe lângă goalkeeper.

Mitriţă a fost titular şi a jucat până în minutul 79 la New York City, când a fost înlocuit cu Moralez.

După trei etape jucate, New York City e pe locul trei în grupa A din MLS, cu trei puncte. În primele două partide, echipa lui Mitriţă a pierdut, 0-1 cu Philadelphia Union şi 1-3 cu Orlando City.

Afla mai multe despre: alexandru mitritapasa de golvideonew york city