VIDEO | Momente de toată jena la Mediaş. Crainicul stadionului a ruinat minutul de reculegere ţinut în memoria lui Ilie Balaci

Fotbal intern

O tragedie cumplită a lovit fotbalul românesc în această dimineaţă. Unul dintre cei mai mari fotbalişti ai României, Ilie Balaci, a murit în urma unui atac cerebral suferit la primele ore ale dimineţii. Ambulanţa a fost chemată în jurul orei 09:40, însă medicii nu au reuşit să-l mai salveze şi au constatat decesul.

Legenda Craiovei Maxima a fost omagiată, duminică, pe toate stadioanele din ţară, însă pe una dintre arene a ieşit haos total. Mai exact, la Mediaş. Acolo, crainicul meciului dintre Gaz Metan şi FC Botoşani nu a păstrat tăcerea şi a vorbit despre fostul mare fotbalist pe toată durata minutului de reculegere, provocând stupoare şi nedumerire atât în rândul fotbaliştilor, al celor aflaţi pe marginea terenului, cât şi în tribune.

Fostul internaţional Ilie Balaci a murit, duminică, la vârsta de 62 de ani.

Născut la 13 septembrie 1956, Balaci şi-a petrecut cea mai mare carieră de fotbalist la Universitatea Craiova (1973-1984). El a mai evoluat la FC Olt şi la Dinamo. Ilie Balaci a îmbrăcat de 65 de ori tricoul echipei naţionale, pentru care a marcat opt goluri.

Ca antrenor, Balaci a pregătit mai multe echipe din Zona Golfului şi din nordul Africii, cu care a obţinut numeroase performanţe.

Afla mai multe despre: balacimediasreculegere