VIDEO | Motiv de bucurie pentru un român miercuri seară în Champions League! Echipa lui a câştigat primul duel din turul doi preliminar

Maribor a învins-o pe AIK Stockholm cu 2-1 iar fostul fundaş al Iaşiului, Alexandru Creţu, a fost integralist la campioana Sloveniei.

Fotbalistul a fost avertizat în minutul 13 atunci când gazdele conduceau deja cu 1-0. Fostul fotbalist al Petrolului, Kronaveter, a deschis scorul pentru Maribor. Un jucător din Eritrea a reuşit egalarea pentru suedezi, care până la pauză s-au văzut din nou conduşi după ce Ivkovic a marcat în minutul 38.

Repriza a doua nu a mai adus goluri aşa că slovenii au un avantaj minim înaintea returului de săptămâna viitoare. Creţu a plecat în urmă cu doi ani şi jumătate de la Iaşi şi a ajuns mai întâi la Olimpija Ljubljana. Jucătorul de 27 de ani a semnat cu Maribor în iarna lui 2018 şi visează să ajungă alături de coechipierii săi în grupele Champions League.

Afla mai multe despre: mariboraik stockholmcreţukronaveter