VIDEO | MP al Austriei la Formula 1. Verstappen câştigă cursa după ce recuperează incredibil, Hamilton doar pe 5 galerie foto

Formula 1

Pilotul Charles Leclerc (Ferrari) va pleca din pole-position la Marele Premiu al Austriei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

FINAL | Verstappen câştigă incredibil în Austria, urmat de Leclerc şi Bottas. Hamilton pierde şi poziţia a patra în ultimele tururi, în favoarea lui Vettel

Tur 69: Verstappen trece de Leclerc după ce olandezul ia interiorul iar cele două maşini se ating uşor. Incidentul va fi investigat de comisarii de cursă

Tur 57: Olandezul de la Red Bull ajunge pe poziţia secundă după ce câştigă duelul cu Bottas. Hamilton este pe 4 şi are dificultăţi să se apropie de cei de podium

Tur 50: Verstappen îl depăşeşte pe Vettel cu o manveră spectaculoasă şi urcă pe podiumul intermediar al cursei

Tur 42: Hamilton se distanţează foarte mult de lider. Leclerc este primul şi încearcă să câştige pentru prima oară în carieră un MP de Formula 1

Tur 30: Hamilton a intrat la boxe unde a schimbat şi parea frontală a maşinii, afectată în urma unui derapaj din timpul cursei. Britanicul revine pe pistă pe poziţia a cincea

Tur 22: Mecanicii de la Ferrari întârzie schimbul de pneuri la oprirea la boxe a lui Vettel, iar nemulţumirea unora este evidentă

Tur 18: Vettel reuşeşte cel mai rapid tur de pistă de până acum

Tur 11: Leclerc rămâne lider, urmat de piloţii de la Mercedes, Bottas şi Hamilton. Vettel este imediat în urma lor

Tur 1: Dacă Hamilton şi Vettel au avut parte de urcări în clasament încă din primele viraje, Verstappen a fost cel care a avut cel mai mult de pierdut. A ajuns pe locul 7 după ce a plecat al doilea în cursă

UPDATE | Lewis Hamilton va începe cursa de pe poziţia a cincea. Englezul terminase cu al doilea cel mai rapid timp, dar a fost penalizat în urma unui incident cu Raikkonen din prima sesiune. Performanţa lui Leclerc a fost umbrită de o defecţiune tehnică a monopostului lui Sebastian Vettel.

Al doilea pilot de la Ferrari nu a mai putut ieşi pe circuit în a treia sesiune de calificări şi va începe cursa de pe poziţia a 9-a. Iniţial, a avut al 10-lea timp, dar Magnussen a fost penalizat cinci poziţii şi va lua startul de pe locul 10 după ce a schimbat cutia de viteze.

Al patrulea în calificări a fost Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), urmat de Kevin Magnussen (Danemarca/Haas), Lando Norris (Marea Britanie/McLaren) şi pe şapte Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo).

Pe locul opt s-a clasat Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo Racing), iar pe nouă Pierre Gasly (Franţa/Red Bull).

Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) a fost al zecelea, după ce a avut probleme mecanice.

Marele Premiu al Austriei va avea loc, duminică, pe circuitul de la Spielberg, de la ora 16:10, în direct la Telekom Sport 1.

Afla mai multe despre: ferrariaustria