VIDEO | "Ne-am făcut singuri meciul greu. Trebuia să marcăm mai mult!". Toni Petrea şi concluziile sale după o nouă victorie cu FCSB: ce a spus despre accidentările lui Man, Tănase şi Olaru

Toni Petrea (45 de ani), antrenorul FCSB, a reacţionat la finalul unei victorii pe care echipa sa a obţinut-o in-extremis la Mediaş, 3-2 cu Gaz Metan.

Tehnicianul roş-albaştrilor a spus că elevii săi şi-au făcut meciul greu singuri pentru că n-au reuşit să înscrie mai mult în prima repriză. Petrea a vorbit şi despre accidentările lui Man, Tănase şi Olaru, dar şi despre meciul care urmează în Cupa României, cu Gloria Buzău.

"O victorie reuşită pe un teren greu, şi la propriu, şi la figurat. În compania unui adversar bun care ne-a pus probleme în partea a doua a meciului, trebuia să fim puţin mai atenţi în prima repriză, să fi înscris mai multe goluri şi atunci soarta meciului s-ar fi scris din prima repriză şi victoria ar fi fost mult mai clară.

Şi Darius a simţtit din prima repriză, l-am lăsat 5 minute că voia să mai intre şi am decis să-l schimb pentru că nu vreau să risc ceva mai grav.

Azi au simţit, au probleme musculare, nu ştiu cât de grav e ce au păţit ei, sperăm să-i recuperăm cât mai repede. Ne-am făcut meciul greu singuri şi s-a ajuns în situaţia asta de final tensionat, dar victoria noastră e pe deplin meritată. Cupa României este un obiectiv pentru orice lcub şi pentru noi este important. Vom trata acest meci cu maxima seriozitate"
, a spus Toni Petrea, după meci.

Gaz Metan - FCSB 2-3, în Liga 1

FCSB a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa Gaz Metan Mediaş, în etapa a XI-a a Ligii I. Golul victoriei a fost marcat de Sergiu Buş din penalti, în minutul 90.

Pentru Gaz Metan au marcat Deaconu '16 (penalti) şi Valente '60, în timp ce pentru FCSB au punctat Olaru '11 şi '31 şi Buş '90 (penalti).

Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Larie, Baco, Velisar (Costea '90+3) - Alceus, Da Silva (Sambu '90+1) - Niţu (Valente '15), Deaconu, Ze Manuel (Chamed '90+1)- Cardoso. Antrenor: Jorge Costa

FCSB: Vlad - Creţu, Cristea, Miron, Panţîru - D. Olaru (Buziuc '51), Perianu, Vînă (Ov. Popescu '46) - Moruţan, Man (Buş '29), Tănase (Oct. Popescu '67). Antrenor: Anton Petrea

Afla mai multe despre: toni petreafcsbliga 1