VIDEO | Nebunie pe San Siro! AC Milan o bate pe AS Roma în minutul 90+5. Trei goluri acordate, două reuşite anulate de VAR

AC Milan

AC Milan a reuşit să câştige dramatic derby-ul cu AS Roma. Golul victoriei a fost reuşit de Cutrone, în minutul 90+5.

Partida de pe San Siro a avut de toate! Trei goluri, o victorie decisă în ultima secundă şi două reuşite anulate, corect, cu VAR.

Kessie a deschis scorul pentru Milan în minutul 40, după o centrare ideală a lui Rodriguez, dar Roma a revenit la capătul unei ore de joc, când Fazio l-a învins pe Donnarumma. A venit apoi nebunia VAR-ului.

Mai întâi Higuain s-a bucurat degeaba, în minutul 61, golul fiind anulat pentru un ofsaid milimetric, pentru ca apoi Roma să aibă o reuşită anulată pentru un henţ la N`Zonzi.

Lovitura de graţie avea să vină în minutul 90+5, atunci când Cutrone a finalizat perfect o pasă genială oferită de Higuain.

LIVE VIDEO | AC MILAN - AS ROMA 2-1 (Kessie 40, Cutrone 90+5 / Fazio 59)

ECHIPELE DE START:

AC MILAN: Donnarumma - Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Biglia, Bonaventura - Calhanoglu, Higuain, Suso

AS ROMA: Olsen - Manolas, Fazio, Marcano - Karsdorp, De Rossi, N`Zonzi, Kolarov - Schick, Dzeko, Pastore

Min. 90+5: GOOOL MILAN! Higuain îi pasează ideal lui Cutrone, iar vârful gazdelor îl învinge pe Olsen.

Min. 78: VAR anulează un nou gol. Reuşita lui N`Zonzi nu s-a pus pe tabelă din cauza unui henţ.

Min. 60: Higuain marchează. Golul e anulat de VAR. Ofsaid la atacantul gazdelor.

Min. 59: GOOOL ROMA! Fazio îl învinge pe Donnarumma, după o eroare în defensiva milanezilor.

Min. 49: Dzeko putea restabili egalitatea. Şutul lui trece puţin pe lângă buturile lui Donnarumma.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45: Pauză.

Min. 40: GOOOL MILAN! Kessie deschide scorul, după o centrare excelentă a lui Rodriguez.

Min. 17: Olsen scoate şutul lui Higuain. A doua şansă bună de gol pentru Milan.

Min. 16: Calabria şutează peste poartă, dintr-o situaţie excelentă.

Min. 15: Un prim sfert de oră echilibrat. Nicio ocazie importantă.

Min. 1: A început meciul.

După ce runda trecută a condus la Napoli cu 2-0, dar a pierdut cu 3-0, AC Milan joacă pe teren propriu în faţa unei formaţii care a reuşit să revină de la 1-3 cu Atalanta şi să obţină o remiză care pe final se putea transforma chiar în victorie.

Roma are 4 puncte din primele două etape şi un meci în plus faţă de milanezi care n-au evoluat în prima etapă de campionat.

La gazde va reveni foarte probabil în primul unsprezece Hakan Calhanoglu, după suspendarea din prima rundă, în timp ce tânărul şi talentatul fundaş, Mattia Caldara, adus de la Juventus, ar putea să-ş înlocuiască în primul unsprezece pe Mateo Musacchio.

LIVE | AC Milan - AS Roma se joacă vineri, de la 21:30, în direct la Telekom Sport 1

Antrenorul oaspeţilor, Eusebio di Franceso a suferit la finalul partidei cu Atalanta, când după egalarea reuşită de Manolas a lovit cu putere într-un panou de pe banca tehnică: ”Nu trebuia să fac asta, am primit o lecţie. Eram nervos pentru că nu ne-am exprimat aşa cu ne-am pregătit. Sper să nu mai repetăm aceleaşi greşeli cu Milan” avea să mărturisească Di Francesco în această săptămână. Italianul nu se va putea baza din câte se pare pe Florenzi pentru acest derby, în timp ce Perotti este momentan incert.

Formaţii probabile:

AC Milan: Donnarumma - Calabria, Caldara, Romagnoli, Rodriguez - Kessie, Biglia, Calhanoglu - Suso, Higuain, Bonaventura

AS Roma: Olsen - Karsdorp, Manolas, Fazio, Kolarov - Cristante, De Rossi, Pastore - Under, Dzeko, Pellegrini

Afla mai multe despre: ac milanas romaserie aavancronica