VIDEO | Pandurii - Petrolul 0-2. "Lupii galbeni", victorie fără emoţii deşi au jucat o repriză în inferioritate numerică

Liga 2

Petrolul Ploieşti a învins, duminică, în deplasare, scor 2-0, formaţia Pandurii Târgu Jiu, în ultimul meci al etapei a 22-a din Liga 2.

Ghinga, în minutul 15, şi Puşcaş, în minutul 34, au marcat golurile succesului "lupilor galbeni", care au jucat în inferioritate numerică pe întreaga durată a părţii secunde, după eliminarea lui Chindriş.

În urma acestui succes, Petrolul a acumulat 48 de puncte şi a revenit pe podium, la egalitate cu locul 2, ocupat de Clinceni, şi la un punct de liderul Sportul Snagov. Pandurii rămâne pe 10, cu 28 de puncte.

VIDEO | Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploieşti 0-2 (Ghinga 15, C. Puşcaş 34)
Eliminat: Chindriş 45+2'

Pandurii: Mih. Cotolan - Nic. Cotolan, Brînzan (cpt.), Rob. Gheorghe, Dănescu - Raiciu, Laur. Tudor, Vodă, Trancă - P. Popescu, Blejdea
Rezerve: Al. Costache - Rob. Bratu, Almic, Kim Du Ho, R. Cristea, Draca, Raşoveanu
Antrenor: Adrian Bogoi

Petrolul: C. Lungu - Borţa, Ghinga, L. Cazan, Ţigănaşu - Cr. Puşcaş - Laur. Marinescu (cpt.), Kozoronis - Tudor Şaim, Bg. Rusu, Rob. Moldoveanu
Rezerve: Brînză - N. Popescu, Alb. Olaru, Arnăutu, Ţicu, Ştefănescu, M. Chindriş
Antrenor: Mugurel Cornăţeanu

Min. 45+2: Eliminare Petrolul. Chindriş este eliminat direct, pentru o intrare cu talpa asupra lui Raiciu.

Min. 34: GOOOL Petrolul! Puşcaş marchează pentru 2-0.

Min. 15: GOOOL Petrolul! Oaspeţii deschid scorul prin Ghinga, după o greşeală a portarului Cotolan.

Este meciul care încheie runda a 22-a din Liga 2. Înaintea acestei partide, Petrolul ocupă locul al cincilea, cu 45 de puncte, iar în cazul unui succes se poate apropia la doar un singur punct de liderul Sportul Snagov. Pandurii se află pe poziţia a zecea, cu 28 de puncte.

Afla mai multe despre: panduriipetrolultelekomsport