VIDEO | Paris Saint-Germain a făcut SHOW total în Cupa Franţei! A marcat de şase ori şi s-a calificat în semifinale

Ligue 1

PSG s-a calificat în semifinalele Cupei Franţei, în urma unui succes categoric pe terenul lui Dijon.

Gazdele au ţinut pasul cu parizienii doar în prima repriză. Lautoa a marcat un autogol ridicol în chiar primul minut de joc, însă Chouiar a restabilit repede egalitatea. Mbappe şi-a adus echipa în avantaj chiar înaintea pauzei. Campioana Franţei s-a dezlănţuit la reluare. În decurs de cinci minute, Thiago Silva şi Sarabia au stabilit soarta meciului şi au urcat scorul la 4 la 1. PSG nu a avut milă de adversara sa şi în final de meci a mai punctat de două ori. Coulibaly şi-a dat şi el autogol, iar în prelungiri, Sarabia a reuşit dubla şi a stabilit scorul final, Dijon - PSG 1-6.

VIDEO | Cupa Franţei: Dijon - PSG 1-6

ECHIPELE DE START

• Dijon: Runarsson - Chafik, Coulibaly, Lautoa, Mendyl - Amalfitano, Ndong - Balde, Cadiz, Chouair - Mavididi
  • PSG: Navas - Meunier, Kehrer, Thiago Silva, Bakker - Kouassi, Herrera - Sarabia, Draxler - Mbappe, Cavani

Min. 90+1: GOL PSG! Sarabia nu se dezminte nici el şi marchează al doilea gol din acest meci.

Min. 86: GOL PSG! Mbappe realizează "dubla".

Min. 56: GOL PSG! Campioana Franţei nu se opreşte din marcat, a făcut-o şi Sarabia.

Min. 50: GOL Thiago Silva! Experimentatul fundaş brazilian trimite în plasa mingea, cu o lovitură de cap.

Min. 44: GOL Mbappe! PSG preia din nou conducerea, înainte de pauză.

Min. 13: GOL Dijon! Chouiar restabileşte rapid egalitatea.

Min. 1: GOL PSG! Lautoa îşi trimite mingea în proprie poartă.

În această ediţie a Cupei Franţei, Dijon a trecut, rând pe rând, de Valenciennes, scor 2-1, Nimes, scor 5-0, şi Limonest 1-1 (2-1 în prelungiri). Împotriva celor de la PSG, Dijon vine cu un ascendent moral, după ce au câştigat ultimul meci direct de pe teren propriu, din Ligue 1, scor 2-1, o surpriză a campionatului francez la acea vreme şi una din puţinele înfrângere ale PSG-ului din acest sezon.

Dijon a reuşit o serie impresionantă fără înfrângere pe teren propriu, nu mai puţin de 11 meciuri (10 în Ligue 1 şi unul în Cupa Franţei): şase victorii şi cinci rezultate de egalitate. Antrenorul Stephane Jobard nu se poate baza pe Gomis, accidentat la genunchi, însă planează incertitudinea şi asupra lui Barbet şi Sammaritano, nerefăcuşi complet după accidentări mai vechi.

• LIVE VIDEO | Cupa Franţei: Dijon - PSG, în direct, de la ora 19:30, pe Telekom Sport 2

PSG a ajuns în această fază a competiţiei după ce le-a eliminat pe Linas-Montlhery, scor 6-0, Lorient, scor 1-0, şi FC Pau, cu 2-0.

O serie fantastică deţine şi PSG. Nu sunt 11, ci 12 meciuri fără înfrângere în deplasare, în partidele din Ligue 1, Cupa Franţei, Cupa Ligii şi Liga Campionilor: 13 victorii şi o remiză, cu o medie de aproape trei goluri pe meci. Antrenorul neamţ al celor de la PSG, Tomas Tuchel, are probleme serioase de lot şi va fi nevoit să alcătuiască o formaţie din jucători care au evoluat mai puţin în acest sezon. Pe lângă accidentaţii Dagba, Diallo, Kimpembe, Marquinhos şi Verratti, sub semnul întrebării sunt Aouchiche, Bernat, Neymar şi Thiago Silva.

Afla mai multe despre: psgdijoncupa frantei