VIDEO | Paris Saint-Germain - Strasbourg 2-0. Deţinătoarea trofeului merge nestingherită în optimile Cupei Franţei

Paris Saint-Germain, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, miercuri seară, în optimile de finală ale Cupei Franţei, după ce a învins Strasbourg, scor 2-0, pe Parc des Princes, în şaisprezecimile competiţiei.

Edinson Cavani, în minutul al patrulea, şi Angel Di Maria, în minutul 80, au marcat golurile PSG-ului, care continuă cursa spre a cincea Cupă a Franţei la rând.

Alte rezultate înregistrate miercuri în 16-imile Cupei Franţei:

Bergerac - Orleans 2-3 (Pinto 89, Gomez 90+4 / Lopy 51, Perrin 77, D'Arpino 99')

Marignane - IC Croix 0-0 (3-4 d.p.)

Saint-Pryve - Rennes 0-2 (Siebatcheu 39, Hunou 51)

St. Etienne - Dijon 3-6 (Diony 14, Beric 60, Monnet-Paquet 64 / Sliti 11, 50-pen., Keita 28, 47, Tavares 52, Marie 90+2)

Viry Chatillon - Caen 0-6 (Bammou 5, Khaoui 13, 30, Tchokounte 79, Mbengue 88, Mouaddib 90)

VIDEO | PSG - Strasbourg 2-0 (Cavani 4, Di Maria 80)

• PSG: Areola - Kehrer, Silva, Marquinhos - Alves, Draxler, Di Maria, Bernat - Choupo Moting, Neymar - Cavani
  • Strasbourg: Sels - Aaneba, Martinez, Ndour, Carole - Goncalves, Lienard, Zemzemi - Da Costa, Grandsir, Mothiba

Final.

Min. 80: GOL PSG! Di Maria duce scorul la 2-0, din interiorul careului.

Min. 59: Ocazie PSG! Edinson Cavani trece pe lângă 2-0 şi, implicit, pe lângă "dublă", dar trimite slab din marginea careului de 16 metri.

Min. 46: S-a reluat meciul.

Pauză.

Min. 34: Ocazie Barcelona! Neymar, aproape de 2-0, dar brazilianul nu reuşeşte să înscrie din câţiva metri, după o pasă a lui Di Maria, fiind incomodat de un adversar şi forţat să trimită pe lângă.

Min. 4: GOOOL! Edinson Cavani deschide scorul cu un şut din interiorul careului, din pasa lui Choupo Moting.

Min. 1: A început meciul.