VIDEO | Penalty controversat în FC Hermannstadt - FC Botoşani. Oaspeţii acuză: "Nu putem să acceptăm ce s-a întâmplat"

FC Hermannstadt a învins-o pe FC Botoşani, luni seara, scor 2-1, într-o partidă din etapa a 5-a din Liga 1.

Golul decisiv a fost marcat în minutul 87 de Romario Pires, după ce l-a executat pe Hidajet Hankic din lovitură de la 11 metri. Faza care a precedat golul este una controversată, în urma căreia moldovenii au protestat aprig.

În minutul 86, la un duel între Denis Haruţ şi David Mayoral, centralul Florin Chivulete a acordat sancţiune împotriva fundaşului dreapta de la FC Botoşani, iar moldovenii s-au năpustit asupra sa. Penalty-ul a fost foarte uşor acordat, la o fază în care ambii jucători s-au jenat reciproc, fără intensitate şi intenţie.

"Trebuie să-l întrebaţi pe arbitru ce s-a întâmplat. Nu putem să acceptăm ce s-a întâmplat. Nu cred că a fost penalty", a declarat furios Hamidou Keyta, mijlocaşul celor de la FC Botoşani, la finalul partidei.

De asemenea, antrenorul celor de la FC Botoşani, Marius Croitoru, a avut o ieşire nervoasă la adresa arbitrului partidei, după ultimul fluier.