VIDEO | Poli Iaşi - FC Viitorul 1-1. Iancu aduce un punct pentru echipa lui Hagi. Moldovenii rămân în cursa pentru evitarea retrogradării

Poli Iaşi a rămas pe loc de baraj după a doua remiză consecutivă în play-out. Echipa lui Rednic a început excelent duelul cu Viitorul, iar Omoh a deschis scorul după doar un sfert de oră.

Până la pauză, moldovenii îşi puteau dubla avantajul, dar Luckassen a fost blocat în ultimul moment. Viitorul s-a trezit după pauză, iar Ganea a dat primul semnal de alarmă la poarta ieşeană.

Imediat a venit şi golul. Artean a şutat în bară, iar Ganea, pe recuperare, i-a pus mingea pe tavă lui Iancu pentru un nou gol, al 17-lea din acest sezon. Golgheterul campionatului putea face chiar "dubla" în final, însă mingea a ocolit de puţin poarta, iar Poli Iaşi - Viitorul s-a terminat 1-1.

Poli Iaşi - FC Viitorul 1-1
Au marcat: Omoh '17 / Iancu '73

Echipe de start:

Poli Iaşi: Axinte - Popadiuc, Frăsinescu, Mihalache, Cabral - Horşia, Breeveld, Grădinaru, Passaglia - Omoh, Luckassen.
Rezerve: Fomba, Soares, Klimavicius, Cristea, De Iriondo, Chacana, Zaharia, Agape, Caparco.
Antrenor: Mircea Rednic.

FC Viitorul: Tordai - Dussaut, Ghiţă, Mladen, De Nooijer - Artean, Ciobanu, Casap - Iancu, Rivaldinho, Ganea.
Rezerve: Căbuz, Căpuşă, Grosu, Dulca, Iacob, Achim, Pitu, L.Munteanu, Bodişteanu.
Antrenor: Gică Hagi

Min. 73 - GOOOOOOOL FC Viitorul! Iancu egalează, după o centrare perfectă a lui Ganea

Min. 17 - GOOOOOOOL Poli Iaşi! Omoh deschide scorul pentru moldoveni cu o execuţie plasată

Meciul din etapa a 10-a a play-out-ului Ligii 1 se anunţă extrem de important pentru ieşeni, în lupta pentru evitarea retrogradării. Poli Iaşi se află pe locul 12, care duce la barajul cu locul trei din Liga 2, cu 22 de puncte (cu unul mai mult decât prima echipă aflată pe o poziţie retrogradabilă, Dinamo Bucureşti, dar care are însă două meciuri mai puţin).

De cealaltă parte, FC Viitorul conduce detaşat play-out-ul cu 38 de puncte după 9 etape disputate. Elevii lui Gheorghe Hagi sunt neînvinşi în ultimele cinci meciuri, în care au înregistrat trei victorii şi alte două egaluri. O victorie le-ar asigura constănţenilor, matematic, salvarea de la retrogradare. Şi Poli Iaşi se află într-o creştere de formă, înregistrând în ultimele patru meciuri două victorii, un egal şi o singură înfrângere.

Echipele probabile

Poli Iaşi: 1. Axinte - 2. Cabral, 28. Klimavicius, 23. Frăsinescu, 17. Şerban - 30. Horşia, 86. Breeveld, 8. Passaglia, 22. Grădinaru - 10. A. Cristea, 42. Luckassen
Rezerve: 95. Târnovanu, 4. Mihalache, 7. Popadiuc, 18. De Iriondo, 19. Onea, 20. Platini, 29. Omoh, 32. Chacana, 97. Fomba
Antrenor: Mircea Rednic

Viitorul: 1. Tordai - 4. Dussaut, 5. Mladen, 23. V. Ghiţă, 2. Boboc - 17. A. Ciobanu, 18. Artean, 77. Vl. Achim - 13. C. Matei, 10. G. Iancu, 7. Rivaldinho
Rezerve: 43. Căbuz, 6. De Nooijer, 8. Casap, 11. G. Ganea, 21. P. Iacob, 25. A. Chiţu, 27. M. Dulca, 80. A. Pitu, 98. L. Munteanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iaşi

Arbitru: Horaţiu Feşnic / Asistenţi: Alexandru Cerei, Romică Bîrdeş