VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 2-2. Gazdele obţin egalul spre finalul partidei. Voluntari rămâne pe ultimul loc

Poli Iaşi şi FC Voluntari au terminat la egalitate, 2-2, într-o partidă ce a contat pentru etapa a 21-a din Liga 1.

Partida a început cu ocazii de ambele părţii, dar scorul s-a deschis abia în finalul primei reprize. FC Voluntari a venit mai bine de la vestiare şi a înscris de două ori într-o perioadă de trei minute, prin Alexandru Tudorie. Din acel moment, elevii lui Flavius Stoican au căutat egalarea, găsită de Enoh în minutul 89.

În urma acestui rezultat, Poli Iaşi rămâne pe locul 8, cu 28 de puncte, la fel de multe ca Gaz Metan. FC Voluntari îşi menţine poziţia, ultima, dar a acumulat 13 puncte şi s-a apropiat la patru de Concordia Chiajna şi Dunărea Călăraşi.

VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari 2-2
Flores 45+1', Enoh 89' / Tudorie 56', 59'

Echipele de start

Poli Iaşi: Târnoveanu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin - Cioinac - Platini, Flores, Qaka, Sanoh - A. Cristea
Rezerve: Rusu, Bosoi, Mihăescu, A. Zaharia, Bekui, P. Petre, Enoh
Antrenor: F. Stoican

Voluntari: Vâtcă - Bucurică, Balaur, Hodorogea, A. Vlad - Laidouni, Răuţă - Căpăţînă, Gadze, I. Gheorghe - Tudorie
Rezerve: Petrariu, Zgrablic, G. Iancu, A. Ionescu, Pîrcălabu, G. Deac, Darius
Antrenor: C. Bergodi

S-a terminat meciul.

Min. 89: GOOOL Poli Iaşi! Enoh înscrie din interiorul careului.

Min. 68: Andrei Cristea iroseşte o lovitură liberă din apropierea careului de 16m. Atacantul a trimist peste poartă.

Min. 59: GOOOL FC Voluntari! Tudorie înscrie fără probleme de la punctul cu var.

Min. 58: Penalty pentru Voluntari! Platini loveşte mingea cu mâna în careu.

Min. 56: GOOOL FC Voluntari! Alexandru Vlad centrează în careu, iar Tudorie înscrie cu o lovitură de cap.

Min. 45+1: GOOOL Poli Iaşi! Flores deschide scorul la ultima fază din prima repriză.

Min. 36: Încă o ratare uriaşă! Hodorogea pasează greşit, Cristea trece de Vâtcă, dar trimite în plasa laterală.

Min. 35: Cristea şutează din afara careului, iar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 32: Ocazie monumentală! Târnoveanu scapă mingea, dar Gadze, cu poarta goală, trimite cu capul pe lângă.

Min. 12: Ocazie imensă Voluntari! O centrare perfectă îl găseşte pe Tudorie care face un stop bun, dar trimite mult peste poartă.

Min. 8: Ocazie mare pentru Poli Iaşi! Andrei Cristea îi pasează în careu lui Platini, care nu reuşeşte pasa înapoi către golgheterul lui Poli, mingea ajunge în cele din urmă la Sanoh, care trimite slab spre poartă, iar Vâtcă prinde.

A început meciul.

UPDATE Cosmin Băleanu ne aduce ultimele informaţii de la Iaşi, chiar înainte de startul partidei.

Echipa lui Flavius Stoican şi-a revenit după seria nefastă din lunile octombrie şi noiembrie şi are acum ocazia de a termina anul cum nu se putea mai bine.Poli Iaşi are deja trei victorii consecutive în Liga I şi o poate obţine pe a patra în faţa ultimei clasate din campionat, FC Voluntari.

Ilfovenii încearcă să mai salveze impresia în această ultimă etapă a anului. Cu doar 12 puncte adunate din primele 20 de etape, echipa pregătită de Cristiano Bergodi se laudă cu doar două victorii în actuala stagiune şi stă la cinci puncte în urma locului de baraj şi la zece puncte de locurile care i-ar asigura salvarea directă de la retrogradare.

Cu italianul pe bancă, al treilea antrenor din acest sezon, FC Voluntari a adunat patru puncte din trei meciuri. A învins-o pe Hermannstadt, scor 2-0, la debutul lui Bergodi pe bancă, apoi a pierdut greu în deplasarea de la Craiova, scor 1-3, iar în ultima etapă a făcut 1-1 cu Astra.

Echipe probabile:

Poli Iaşi: Rusu- Gallego, Frăsinescu, Cioinac, Sin- Qaka- Platini, Flores, Sanoh, Petre- Cristea

FC Voluntari: Vâtcă- Bucurică, Balaur, Armaş, Vlad- Căpăţână, Ricardinho- Deac, Gadze, Gheorghe- Tudorie

Afla mai multe despre: poli iasiliga 1fc voluntari,