VIDEO | Poli Iaşi - FCU Craiova 0-0. Remiză între Tony şi Trică. Două faze analizate la VAR, decise în favoarea moldovenilor. Oltenii, bară în minutul 90+2

Poli Iaşi şi FCU Craiova au remizat, scor 0-0, în etapa a treia din play-out. În urma meciului din Copou, Poli Iaşi ocupă locul 13, de baraj, cu 18 puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă celălalt loc de baraj, cu 17 puncte.

VIDEO | Poli Iaşi - FCU Craiova 0-0

Min 90+3. Final de meci în Copou.

Min 90+2. Ocazie FCU. Sidibe trimite mingea în bara laterală, din câţiva metri. Ghinion uriaş pentru echipa lui Trică.

Min 58. Ocazie Poli. Bettaieb este şi el aproape de a deschide scorul în Copou.

Min 53. Ocazie FCU. Sidibe ratează o şansă bună de gol.

Min 48. Ocazie FCU. Chiţu are o lovitură de cap, dar mingea este reţinută de Lung Jr.

Min 46. Începe repriza a doua.

Min 45+11. Pauză.

Min 45+9. Ocazie Poli. Buş este aproape de a deschide scorul, dar fără succes.

Min 45+8. Ocazie Poli. Gurău are o intervenţie foarte bună în faţa unui atac periculos al gazdelor.

Min 45+5. Ocazie Poli. Bouhenna se află în faţa golului, dar fără mare succes.

Min 30. Posibil penalty FCU. Padula centrează în careul advers, iar mingea este atinsă cu mâna şi de un jucător de la Poli, Buş. Arbitrul central arată punctul cu var, dar este chemat la margine la monitorul VAR. Decizia din teren nu este confirmată. Nu se acordă penalty. Meciul continuă în acelaşi context.

Min 16. Gol anulat FCU. Baeten marchează, dar reuşita este analizată de VAR, iar după minute lungi de aşteptare, opt la număr, concluzia este urmpătoarea: golul nu este validat din cauza unui offside.

• Antrenor: Eugen Trică

Meciul Poli Iaşi - FCU Craiova 1948 este primul al zilei de luni în play-out-ul Superligii României. Cel de-al doilea, totodată şi ultimul al etapei a treia, este Oţelul - Dinamo, de la ora 20:30.

Atât Poli Iaşi, cât şi FCU Craiova se află în stări de spirit asemănătoare. Ambele adversare de astăzi şi-au schimbat antrenorii. În Copou a venit Tony da Silva, în timp ce în Bănie a ajuns Eugen Trică.

Totodată, cele două echipe au început play-out-ul cu două eşecuri. Iaşiul a pierdut cu Oţelul (0-1) şi Botoşani (1-2), iar oltenii au înclinat tabela în faţa Petrolului (0-1) şi a Oţelului (1-2).

În meciurile directe din sezonul regulat, Poli Iaşi şi FCU Craiova au remizat 1-1, pe 22 octombrie 2023, în tur, iar în retur s-a înregistrat acelaşi scor.

• 39 de jucători au utilizat moldovenii pe durata acestui sezon, dintre care 20 au debutat pe prima scenă din România.
  • Doar 26 de jucători au bifat minute pentru craioveni, cei mai puţini dintre toate competitoarele.

Afla mai multe despre: superligapoli iasi fcu craiovaiasicraiova