VIDEO | Poli Iaşi - Gaz Metan 1-0. Edi Iordănescu, fără victorie la Gaz Metan, pierde puncte in lupta pentru play-off

Poli Iaşi a învins-o pe Gaz Metan într-un meci din runda cu numărul 23 a Ligii 1.

Edward Iordănescu rămâne fără victorie pe banca lui Gaz Metan şi după a doua etapă din 2019. Medieşenii au pierdut în deplasare la Poli Iaşi. Victoria elevilor lui Flavius Stoican a fost adusă de golul lui Zaharia, din minutul 29. Totuşi, la acea fază este posibil ca un jucător de la Iaşi să fi atins mingea cu mâna.

În urma acestui meci, Poli Iaşi urcă pe locul 7, cu 31 de puncte. Gaz Metan cade pe locul 10, cu 29 de puncte şi speranţe tot mai mici pentru play-off.

VIDEO | Poli Iaşi - Gaz Metan 1-0 (Zaharia 29)

Echipele de start

Poli Iaşi: Ruben Mino - Bosoi, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Zaharia, Mihalache, Semedo (Mihăescu), Burlacu (Panţîru) - D. Flores (Bădic), Garros
Rezerve: Rusu, Chelaru, Petre, Enoh
Antrenor: Flavius Stoican

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, I. Cristea, M. Constantin, Romeo - Fofana (Chamed), Luis Aurelio - Olaru, Ivanov, Ely Fernandes - Yazalde (Rondon)
Rezerve: Batista, Pereira, Trif, Mailat, Pedro Mendes
Antrenor: Edward Iordănescu

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin patru minute.

Min. 77: Chamed şutează periculos spre poartă, dar spaniolul din poarta lui Iaşi respinge.

A început a doua repriză.

Final de primă repriză.

Min. 29: GOOOOL Poli Iaşi! Zaharia deschide scorul după şutul parat al lui Burlacu de Ruben Mino.

Min. 25: Yazalde este găsit liber în careu, dar şutează într-un apărător de la Iaşi.

Min. 16: Garros pătrunde în careu, dar nu reuşeşte să şuteze, este dezechilibrat şi pierde balonul.

Primele 10 minute, echilibrate la Iaşi, niciuna dintre echipe nu s-a apropiat periculos de poarta adversă.

A început meciul.

Poli Iaşi a ratat debutul în noul an după ce a pierdut la scor meciul cu Dinamo, jucat în Ştefan cel Mare. Moldovenii au ajuns acum chiar pe locul 11 în Liga I după ce câinii s-au impus şi pe terenul lui Sepsi. Echipa lui Stoican este la cinci puncte de locul şase, ultimul care duce în play-off, iar un succes cu Gaz Metan ar fi de două ori mai valoros pentru alb-albaştri. S-ar apropia de play-off şi ar da o lovitură şi unei contracandidate la acelaşi obeictiv.

• LIVE VIDEO | Poli Iaşi - Gaz Metan, duminică, 18:30, Telekom Sport 3

Ardelenii au cu un punct în plus în clasament faţă de ieşeni după ce au izbutit o remiză la primul meci oficial din acest an. Au fost egalii Astrei în urmă cu o săptămână la debutul ca antrenor la Mediaş a lui Edi Iordănescu. Gaz Metan are două victorii obţinute în deplasare în acest sezon, ambele reuşite în Ardeal: cu Hermannstadt şi Sepsi. La Iaşi, a fost un singur succes pentru medieşeni din 5 meciuri jucate între cele două formaţii. În tur, Gaz Metan a câştigat cu 1-0 după un gol înscris în prelungiri de Ely Fernandes.

Afla mai multe despre: gaz metanpoli iaşistoicanedi iordănescu