VIDEO | Premieră în play-out. CS Mioveni a înscris primul gol în Superligă, după 767 de minute. Un fotbalist în vârstă de 18 ani a reuşit ”imposibilul”

CS Mioveni a reuşit să marcheze primul gol în play-out, în ultima etapă înainte de retrogradarea în Liga 2.

Guţea a înscris din 10 metri cu un şut plasat, după o incursiune frumoasă pe partea stângă. Tânărul mijlocaş al Mioveniului a redus din diferenţă, iar Botoşani a intrat la pauză cu scorul de 2-1. Mailat şi Dican au înscris pentru moldoveni.

În vârstă de 18 ani, Guţea a evoluat în şase partide de Superligă în acest sezon şi este cotat de Transfermarkt la 25.000 de euro. Până înaintea meciului, CS Mioveni nu obţinuse niciun punct şi nu marcase niciun gol. Ultima reuşită a galben-verzilor datează din 10 martie şi a fost semnată de Bogdan Rusu din penalty, tot la Botoşani.