VIDEO | Prestaţie istorică pentru James Harden în NBA. A marcat 57 de puncte contra lui Grizzlies. Aici ai toate rezumatele zilei

NBA

Campionatul nord-american de bascht (NBA) a programat luni searp şase partide. Rezumatele tuturor meciurilor le puteţi vedea pe telekomsport.ro.

• Brooklyn Nets - Boston Celtics 109-102
  • Houston Rockets - Memphis Grizzlies 112-94
  • San Antonio Spurs - Charlotte Hornets 93-108
  • Utah Jazz - Detroit Pistons 100-94
  • Sacramento Kings - Portland Trail Blazers 115-107
  • LA Clippers - New Orleans Pelicans 117-121

Eroul serii din NBA a fost James Harden, superstarul lui Houston Rockets, care a marcat 57 de puncte în victoria echipei sale cu 112-94 în faţa lui Memphis Grizzlies. Harden reuşise încă din prima repriză să-şi prelungească seria la 17 meciuri cu cel puţin 30 de puncte marcate. Este primul care o face după mai bine de jumătate de secol. În 1964, Wilt Chamberlain avea o serie de 20 de astfel de meciuri. Statisticile nu se opresc aici. Este al 14-lea meci din acest sezon în care Harden marchează cel puţin 40 de puncte şi al optulea din ultimele 11 partide.

O performanţă remarcabilă a reuşit luni seară şi Anthony Davis, care a marcat 46 de puncte şi a avut 16 recuperări în victoria celor de la Pelicans, 121-117 cu LA Clippers.

Julius Randle a adăugat şi el 27 de puncte pentru echipa din New Orleans, care a bifat astfel a 21-a victorie din acest sezon. Decisiv a fost al treilea sfert, în care Davis şi Randle au marcat 24 din cele 28 de puncte ale echipei şi Pelicans s-au distanţat la 20 de puncte.

Afla mai multe despre: videonbarezumatejames hardenhouston rockets