VIDEO | Punct senzaţional pentru Fabio Fognini. Italianul şi-a scăpat racheta imediat după ce a servit

Italianul Fabio Fognini, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 5, l-a învins, cu scorul de 6-7 (5), 7-5, 6-2, pe brazilianul Thomaz Bellucci, locul 123 ATP, beneficiar al unui wild card, în turul I al turneului de 500 de puncte de la Rio de Janeiro.

Fognini a reuşit un punct spectaculos, chiar la mingea de set din actul secund. Italianul a servit, dar şi-a scăpat racheta din mână. Din fericire pentru el, racheta a sărit din teren, iar Fognini s-a întins şi a prins-o, putând continua punctul, pe care l-a câştigat şi a egalat la seturi.

El s-a impus până la urmă după un meci lung, de două ore şi 50 de minute şi va evolua în manşa a doua cu americanul Tennys Sandgren, locul 60 ATP, care a atins faza sferturilor de finală la Australian Open.

Afla mai multe despre: thomaz belluccirio de janeiorifabio fogniniatpsandgren