VIDEO. Puştiul Verstappen a câştigat în Malaezia la o zi după ce a împlinit 20 de ani!

Formula 1

Max Verstappen câştigă la Seppang, la o zi după ce a împlinit 20 de ani. Pe locul doi s-a clasat Hamilton, urmat de Ricciardo. Pe patru a venit Sebastian Vettel, care a plecat de ultima poziţie a grilei de start.

FINAL de cursă!

Turul 50. Vettel trece de Ricciardo, dar australianul revine şi îşi recapătă poziţia a treia!

Turul 42. Sebastian Vettel este dezlănţuit! Bate recordul circuitului de două ori în patru tururi! Cursa este condusă tot de Verstappen, urmat de Hamilton, Ricciardo şi Vettel.

Turul 38. Palmer şi Magnussen, aproape să-l scoată în decor pe Verstappen!

Turul 35. Dueluri roată la roată în spatele plutonului.

Turul 24. Vettel a ajuns pe locul cinci. Cursa este în continuare condusă de Verstappen. Hamilton pe 2, Ricciardo pe 3.

Turul 14. Verstappen reacţionează în ”Team Radio”: ”Aşa o facem noi!”, a declarat olanezul după ce a trecut de Hamilton.

Turul 9. Kimi Raikkonen (Ferrari) este nevoit să abandoneze.Colegul său, Vettel face o cursă  incredibilă de recuperare. A plecat de pe ultimul loc, iar acum este pe 10!

Turul 5. Verstappen, primul, urmat de Hamilton, Bottas, Ricciardo şi Vandoorne.

Turul 3. Max Verstappern preia poziţia de lider de la Hamilton!

A început cursa. Piloţii au ieşit să facă turul de încălzire. Sunt şanse de 50 % să plouă la Sepang!

Este al nouălea pole position al lui Hamilton în actualul sezon, al 70-lea din carieră.

Sebastian Vettel (Ferrari) a avut probleme cu monopostul său, astfel că motorul i-a fost schimbat chiar înaintea calificărilor. Însă germanul nu a reuşit să facă un tur cronometrat în primul segment al calificărilor.