VIDEO | Răsturnări spectaculoase de situaţie în Voluntari - Gaz Metan 1-2. Au fost trei cartonaşe roşii

FC Voluntari şi Gaz Metan au oferit un meci peste media play-out-ului. Jucătorii lui Pustai au câştigat cu 2-1 la capătul unui meci cu trei eliminări şi un penalty. Gaz Metan a avut doi jucători eliminaţi.

Gaz Metan avea neapărată nevoie de victorie cu Voluntari, după ce vineri Juventus Colentina a învins-o cu 2-1 pe Dinamo. Şi părea a fi o zi bună pentru asta. În minutul 17, Adrian Bălan a văzut direct cartonaş roşu, după un fault controversat. Dar jucătorii lui Pustai n-au sărit să pună presiune pe adversar, aşa cum era de aşteptat, iar meciul a fost echilibrat până la pauză.

În partea a doua, lucrurile s-au complicat pentru Gaz Metan. Marius Constantin a fost eliminat în minutul 55 - pentru al doilea galben - situaţie prin care a trecut şi Olaru, în minutul 61. Rămasă în 9 oameni, Gaz Metan abia acum a reuşit să înscrie. Ferndandes a fost găsit excelent de Rodon, cu o pasă printre, jucătorul de Insulele Capului Verde a rămas singur cu portarul şi a marcat.

În minutul 80, Gaz Metan a reuşit încă un gol. Rondon, omul care a dat assist la primul gol, a prins un şut superb şi mingea s-a oprit direct în vinclu. Totul părea clar pentru Cristi Pustai. Însă emoţiile au venit pe finalul meciului. În minutul 87, FC Voluntari a primit lovitură de la 11 metri şi Cernat a redus din diferenţă. Ilfovenii au mărit presiunea în speranţa golului egalizator, care n-a mai venit însă. FC Voluntari - Gaz Metan s-a terminat 1-2.

Min. 90+4 S-a terminat meciul, Gaz Metan s-a impus cu 2-1.

Min. 87 GOL VOLUNTARI! Penalty pentru FC Voluntari. Cernat bate şi înscrie.

Min. 80 GOL SUPERB reuşit de Rodon: şut direct din vinclul de la colţul scurt, din 15 metri.

Min. 70 GOL GAZ METAN! Fernandes a deschis scorul după ce a primit excelent o pasă de la Rondon.

Min. 60 ÎNCĂ UN CARTONAŞ ROŞU! Olaru faultează şi vede şi el al doilea galben.

Min. 55 Cartonaş roşu pentru Constantin, după ce a văzut al doilea galben. Ambele echipe joacă în 10 oameni.

Min. 46 A început repriza a doua.

Min. 45+4 S-a terminat prima parte.

Min. 43 Atac al Voluntariului, Lazăr primeşte la 15 metri, dar trage destul de slab.

Min. 37 Ocazie pentru Gaz Metan. Şutul lui Olaru din partea stângă se duce însă în plasa laterală, de la colţul scurt.

Min. 33 O nouă intrare foarte urâtă. Pârcălabu primeşte doar galben.

Min. 26 Ivanovici este faultat tare în colţul careului mare, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Min. 17 Cartonaş roşu pentru Adrian Bălan. Atacantul lui FC Voluntari a făcut un fault foarte dur asupra unui adversar, la mijlocul terenului.

Min. 13 Bucurică este aproape de o gafă. Mincă este însă atent şi îşi salvează colegul.

Min. 1 A început meciul.

FC VOLUNTARI: Mincă - Pleaşcă, Balaur, Cazan, Bucurică - Marinescu, Lazăr - Căpăţână, Ivanovici, Pârcălabu - Bălan
Rezerve: Balauru, Leasă, Horj, Răuţă, Sânmărtean, Cernat, Deac

GAZ METAN: Greab - Creţu, Constantin, Sokratis, Popovici - Cristea, Diogo Rosado - Diogo, Olaru, Pârvulescu - Rondone
Rezerve: Pleşca, Romeo, Târcoveanu, Fernandes, Buşu, Chamed, Neagu

Victoria surprinzătoare a lui Juventus Bucureşti pe terenul lui Dinamo a aprins lupta pentru supravieţuire. Trupa din Colentina a părăsit, cel puţin pentru moment, ultima poziţie din Playout, ocupată acum de Gaz Metan Mediaş.

În cele două partide disputate în sezonul regular, Voluntari le-a ”furat” patru puncte celor din Mediaş. A fost 2-1 în jocul tur şi 1-1 în retur.

Voluntari se află pe poziţia a treia, după Dinamo şi Botoşani, cu 18 puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaş e pe ultimul loc, cu 11 puncte. În cazul unui succes, trupa lui Claudiu Niculescu ar face un pas important pentru a evita emoţiile din zona retrogradării.

Afla mai multe despre: voluntarigaz metan mediasliga 1