VIDEO | Real Madrid s-a dezlănţuit! Galacticii au umilit-o pe Viktoria Plzen. Benzema a reuşit o dublă

Real Madrid a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 5-0, formaţia cehă Viktoria Plzen, în etapa a patra a Grupei G a Ligii Campionilor.

Karim Benzema a deschis scorul în minutul 21, după un dribling elegant şi un şut cu latul.

Două minute mai târziu, Casemiro a făcut 2-0 cu o lovitură de cap, după un corner executat de Toni Kroos.

Tot cu capul a înscris şi Karim Benzema, al doilea său gol, pentru 3-0, în minutul 37.

În minutul 39, Gareth Bale a dus scorul la 4-0, cu un şut din apropiere.

Scorul final a fost stabilit de Toni Kroos, în minutul 67, cu cea mai frumoasă execuţie a întâlnirii.

Plzen primeşte pentru prima dată în istoria sa cel mai mare club al lumii. Real Madrid s-a chinuit s-o bată în tur pe Viktoria, iar acum merge în Cehia pentru a obţine cele trei puncte.

• LIVE VIDEO | Viktoria Plzen - Real Madrid miercuri ora 22:00 la Telekom Sport 2

Ultima dată când Realul a călcat pe tărâm ceh s-a întâmplat acum 17 ani, când formaţia pregătită de Vicente del Bosque a câştigat meciul cu Sparta, scor 3-2. Fostul tehnician al Realului, Zinedine Zidane marca atunci, în calitate de jucător al ”albilor” primul său gol în Europa cu tricoul madrilenilor pe el. Avea să termine sezonul european cu legendarul vole care aducea Uefa Champions League.

Santiago Solari a câştigat primele sale două meciuri pe banca madrilenilor, iar partida de la Plzen înseamnă debutul său european ca antrenor. Pentru meciul din Cehia, Solari a convocat tot ceea ce a avut la dispoziţie. Acesta este lotul selectat de antrenorul interimar al ”albilor”

Lipsesc Marcelo, Varane, Jesus Vallejo, Dani Carvajal şi Mariano Diaz

Madrilenii sunt pe 2 în clasamentul grupei G, la egalitate de puncte cu AS Roma şi cu 2 puncte peste ŢSKA Moscova. Campioana Cehiei are un singur punct după trei meciuri şi pare victimă sigură în faţa actualei campioane a Europei.

Formaţii probabile:

Plzen: Hurska -Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky - Prochazka, Hrosovsky - Havel, Cermak, Petrzela - Reznícek

Real Madrid: Keylor Navas - Odriozola, Sergio Ramos, Nacho, Reguilon - Casemiro, Kroos - Bale, Modric, Asensio - Benzema

Afla mai multe despre: viktoria plzenreal madridviktoria plzen-real madridliveuefa champions league