VIDEO | Real Sociedad a urcat pe poziţie de Liga Campionilor. Sevilla, victorie grea cu Levante. Doar un punct pentru Bilbao | REZUMATELE ZILEI AICI

Fotbal

• Real Sociedad a urcat pe poziţie de Liga Campionilor după victoria de acasă cu Betis. Oaspeţii au deschis scorul prin Moron, care a devenit cel mai bun marcator din La Liga, cu şapte reuşite în nouă etape. Bascii au revenit până în pauză. Javi Garcia şi-a trimis mingea în proprie poartă. Apoi William Jose a punctat pentru 2-1. După pauză, Portu a stabilit scorul final, în urma unei acţiuni sclipitoare al vedetelor Odegard şi Oyarzabal.

• Sevilla a câştigat extrem de greu meciul cu Levante. Andaluzii au marcat unicul gol al meciului în minutul 86, prin De Jong, iar echipa lui Lopetegui a urcat pe loc de cupe europene.

• Athletic Bilbao a marcat de două ori în meciul de acasă cu Valladolid, dar la final s-a mulţumit cu un punct. Nimeni şi nimic nu l-au putut opri pe Iniaki williams din drumul său spre golul de 1-0. O gafă de proporţii a portarului Unai Simon l-a adus pe Inigo Martinez în situaţia de a înscrie în proprie poartă, iar Bilbao - Valladolid s-a terminat 1-1.

• Schimbarea de antrenor nu a adus şi schimbarea rezultatelor pentru Espanyol. Catalanii au pierdut al patrulea meci din tot atâtea jucate acasă în La Liga. Ekambi a marcat în prima repriză golul victoriei pentru Villarreal, iar Espanyol este penultima în clasament.

• Alaves a câştigat meciul cu Celta Vigo şi a ieşit momentan din zona fierbinte a clasamentului. Joselu putea deschide scorul cu un gol senzaţional, dar bara s-a opus. Alaves a marcat până la urmă în debutul reprizei secunde, prin Magallan. Lucas Perez a dublat avantajul echipei sale şi a stabilit scorul final, 2-0 pentru Alaves.

Afla mai multe despre: la liga,