VIDEO | Remiză nebună între Petrolul şi UTA. Cele două au terminat la egalitate, scor 2-2

Liga 2

FC Petrolul a remizat, pe propriul teren, scor 2-2 (1-1), cu UTA Arad, în primul meci din etapa a XVIII-a a Ligii a II-a. Gazdele au condus cu 1-0, au rămas în inferioritate numerică, apoi au revenit după ce arădenii întorseseră scorul.

Petrolul a deschis scorul în minutul 12, prin Ştefănescu. Antohe a comis un fault în careu asupra lui Manea, în minutul 35, pentru care jucătorul ploieştenilor a văzut cartonaşul roşu. Ciprian Rus a transformat lovitura de la 11 metri, în minutul 36, apoi tot el i-a dus pe oaspeţi în avantaj, în minutul 49.

Portarul echipei UTA, Orlic, l-a faultat în careu pe Marinescu, iar Arnăutu a transformat penalty-ul dictat, în minutul 70, egalând la 2.

În urma acestui rezultat, Petrolul a egalat liderul Concordia Chindia la puncte, 39, şi l-a depăşit provizoriu în clasament, datorită golaverajului.

UTA rămâne pe locul 10, cu 24 de puncte. Celelalte meciuri ale etapei vor avea loc vineri, sâmbătă şi duminică.

Afla mai multe despre: petroluluta