VIDEO | Revelaţia etapei. Portarul care a făcut spectacol în Liga 1. Mulţescu: ”A fost cireaşa de pe tort!”

David Lazar, portarul Astrei, a profitat de accidentarea lui Iliev şi a făcut un meci mare în victoria cu 2-0 pe terenul lui Hermannstadt. Portarul în vârstă de 27 de ani şi-a salvat echipa în mai multe situaţii iminente de gol.

Gigi Mulţescu a fost nevoit să-l titularizeze pe Lazar în meciul cu Hermannstadt, după ce titularul Iliev s-a accidentat la naţionala Bulgariei. A fost însă o decizie inspirată. Lazar a prins o zi excelentă şi a scos mai multe şuturi care s-ar fi putut transforma în gol.

”A avut o reacţie incredibilă. Un reflex extraordinar. Şi la bară, jos, excepţional a fost astăzi. O surpiză plăcută. Pe lângă surprizele neplăcute care au venit bolnavi sau accidentaţi de la lot, a venit această cireaşă de pe tort. Cred că a venit timpul lui”, a spus Mulţescu după meci.

Iată câteva dintre paradele lui Lazar:

Minutul 34, Lazar scoate incredibil de sub bară:

Minutul 75, Lazar scoate excelent o minge care se ducea spre vinclul de la colţul scurt.

Minutul 82, portarul Astrei are o nouă intervenţie foarte bună, după un nou şut din afara careului.

Minutul 90+4, Lazar încheie meciul cu o parada după un şut la colţul scurt.

Afla mai multe despre: astradavid lazarliga 1hermannstadtgigi multescu