VIDEO | Rezultat neaşteptat în confruntarea City - Basel. Elveţienii s-au impus pe terenul ”Cetăţenilor”

FC Basel produce surpriza şi o învinge pe Manchester City la ea acasă. Din păcate pentru echipa din Elveţia, englezii sunt cei care merg mai departe mulţumită rezultatului din tur, când ”Cetăţenii” s-au impus cu 4-0.

Manchester City - Basel 1-2 (Jesus 8 / Elyounoussi 16, Lang 71)

Man. City: Bravo - Danilo, Stones, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Toure, Foden - B Silva, Jesus, Sane.

Basel: Vaclík - Lang, Suchý, Frei, Lacroix, Galeano - Zuffi, Serey Dié - Bua, Elyounoussi, Oberlin

Golurile au fost marcate de Gabriel Jesus ‘8 pentru gazde şi Mohamed Elyounoussi ’16 şi Michael Lang ’71 pentru FC Basel.

Potrivit UEFA, reuşita lui Jesus a fost golul cu numărul 100 al echipei Manchester City în Liga Campionilor.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale LC va avea loc la 16 martie.

REZUMATUL PARTIDEI:

FINAL

min. 71: GOOOL Basel! Lang o aduce pe Basel în avantaj.

min. 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ

min. 16: GOOOL Basel! Elyounoussi restabileşte egalitatea cu un şut puternic din interiorul careului de 16 metri.

min. 8: GOOOL Manchester City! Jesus reuşeşte să deschidă scorul încă din minutul opt, după o pasă excelentă primită de la Bernardo Silva.

min. 1: A început partida!

După ce în tur echipa sa a obţinut o victorie categorică, Guardiola îşi permită să folosească diseară mulţi jucători de rezervă. Astfel, conform UEFA, îi vom vedea pe teren încă din primul minut pe Laporte, Zinchenko sau Foden. Basel va utiliza cel mai bun 11, dar este evident că şansele de calificare rămân aproape nule chiar şi în aceste condiţii.

LIVE VIDEO Manchester City - Basel Liga Campionilor

Manchester City s-a impus cu 4-0 în tur, golurile fiind marcate de Gundogan (x2), Bernardo Silva şi Aguero. Calificarea s-a decis încă de la pauza meciului din Elveţia, când englezii conduceau cu 3-0. Pe teren propriu, echipa lui Guardiola joacă fantastic. A disputat 21 de meciuri oficiale, iar pe ultimele 20 le-a câştigat. Singura remiză a fost tocmai în prima etapă din Premier League, cu Everton.

Basel e într-o formă catastrofală. După acel 0-4 cu City, a fost învinsă cu 0-2 acasă în campionat de St Gallen, pentru ca mai apoi să piardă în Cupa Elveţiei, scor 0-2, cu Young Boys. Basel are şanse infime să mai câştige titlul naţional, aflându-se la 14 puncte în urma liderului Young Boys.

Când vorbim de rezultate în deplasare, elveţienii se laudă totuşi cu două victorii importante în această ediţie a Ligii Campionilor: 2-0 la Lisabona cu Benfica şi acelaşi scor la Moscova cu ŢSKA.

Afla mai multe despre: manchester cityfc baselliga campionilorleroy sane