VIDEO REZUMAT | Dortmund - PSG 2-1 în optimile Champions League. Gigantul Haaland aduce victoria pentru germani

Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint Germain, scor 2-1. Norvegianul Erling Haaland a făcut spectacol şi a marcat de două ori în poarta lui Navas

Borussia Dortmund a câştigat la limită duelul de foc cu PSG. Ambele echipe au fost temătoare timp de 70 de minute. Au atacat timid şi doar Sancho a fost un pericol constant la poarta lui Navas.

Ritmul a explodat odată cu deschiderea de scor. Haaland a înscris şi la primul meci din Champions League pentru Dortmund, la fel cum o făcuse şi în Bundesliga, dar şi în CUpa Germaniei. După numai şase minute, Mbappe a driblat tot ce i-a stat în cale şi i-a pasat lui Neymar, care a avut de îndeplinit o simplă formalitate. Imediat după, senzaţionalul Haaland a prins un şut fenomenal şi a înscris pentru a zecea oară în acest sezon de Champions League. Niciun jucător de sub 20 de ani nu a mai reuşit o asemenea performanţă, în istoria comptiţiei.

Neymar a trimis şi în bară spre final, iar Dortmund - PSG s-a încheiat 2 la 1. Rezumatul meciului, mai jos

LIVE VIDEO | Dortmund - Paris Saint-Germain 2-1 (Haaland 67, 78 / Neymar 74)

• BvB: Burki - Guerreiro, Hummels, Zagadou, Piszczek- Witsel, Can, Hakimi, Hazard - Sancho, Haaland
  • PSG: Keylor Navas - Marquinhos, Thiago Silva, Kimpembe - Meunier, Verratti, Gueye, Kurzawa - Di Maria, Mbappe, Neymar

S-a terminat! Victorie mare pentru Borussia Dortmund, dar calificarea se va decide la Paris. Haaland, un nou meci excepţional!

Min 80. Bară Neymar! PSG ratează egalarea, iar Burki are mare noroc

min 78. GOOL Borussia! Haaland marchează din nou. O face printr-o execuţie excepţională, care nu-i lasă nicio şansă portarului Navas

Min 74. GOL PSG! Neymar marchează cu poarta goală după momentul excepţional al lui Mbappe

Min 67. GOL Borussia! Haaland marchează cu toată opoziţia goalkeeperului Keylor Navas. Este al 9-lea gol marcat de norvegian în 7 meciuri

Min 65. Prima mare ocazie a parizienilor. Ies în sfârşit la suprafaţă Neymar şi Mbappe. Al doilea este aproape de deschiderea scorului, ulterior Neymar trage pe lângă poartă la aceeaşi fază.

Pauză. 0-0 în Germania, după primele 45 de minute

Min 34. Centrare bună a lui Jadon Sancho din interiorul careului, mingea ajunge la Haaland, dar norvegianul reia pe lângă poartă cu o lovitură imprecisă de cap

Min 26. Ocazie mare pentru Borussia Dortmund! Jadon Sancho este din nou în prim plan, dar portarul Keylor Navas respinge

Min 23. Şansă de gol pentru gazde, mingea cade pe plasă.

Min 15. Jadon Sancho sprintează spre poarta adversă, pătrunde impetuos, dar alege un şut destul de modest.

Min 11. Prima ocazie pentru oaspeţi. Neymar execută o lovitură liberă, care trece puţin pe lângă poarta lui Burki

Min 1. Start în Borussia - PSG! UEFA Champions League a revenit la Telekom Sport!

Partida de pe Westfalenstadion se anunţă a fi una cu golurile foarte multe. În ultimele cinci meciuri, Borussia Dortmund a înscris nu mai puţin de 19 goluri, în timp ce PSG a marcat de 21 de goluri. Totodată, meciurile din weekend-ul precedent al celor două formaţii anunţă spectacolul care va avea loc marţi seară.

În Ligue 1, PSG a încheiat la egalitate, 4-4, cu Amiens, la finalul unui meci nebun. Amiens a condus cu 3-1, PSG a egalat şi chiar a condus cu 4-3, doar ca în minutele de prelungire micuţa echipa să egaleze la patru. În schimb, Borussia s-a impus în stilul caracteristic, 4-0, împotriva celor de la Frankfurt, partidă în care starurile Sancho şi Haaland şi-au trecut numele pe tabela de marcaj.

Dacă Tuchel, fostul antrenor al celor de la Borussia, poate conta din nou pe Neymar, care a ratat meciul din campionat, Favre nu îl va putea folosi pe căpitanul echipei, Marco Reus, indisponibil încă trei săptămâni.

ECHIPELE PROBABILE

• Dortmund: Burki; Piszczek, Akanji, Hummels; Hakimi, Can, Witsel, Guerreiro; Sancho, Haaland, Hazard
  • PSG: Navas; Meunier, Marquinhos, Silva, Bernat; Di Maria, Gueye, Verratti, Neymar; Icardi, Mbappe

Afla mai multe despre: borussia dortmundpsguefa champions league