VIDEO REZUMAT | Real Sociedad şi Espanyol au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale etape, cu 5 goluri

Campionate

Real Sociedad şi Espanyol au închis etapa a 19-a din La Liga cu un thriller cu 5 goluri. Bascii aveau deja un avantaj liniştitor după primele opt minute.

Merino a deschis scorul în urma unei lovituri de colţ. Apoi, tot după un corner, Sociedad a primit o lovitură de la 11 metri. Willian Jose a transformat-o, iar echipa de pe Anoeta conducea cu 2-0. Catalanii au revenit însă pe tabelă înaintea pauzei. Naldo s-a înălţat peste toată apărarea gazdelor şi a redus din diferenţă.

În prelungiri, încercarea disperată a lui Llorente de a-şi salva echipa s-a transformat într-un autogol. Willian Jose a fost eroul bascilor, pentru că a reuşit dubla în minutul 63 şi şi-a adus din nou echipa în avantaj. Gazdele au tremurat pentru victorie în ultimul sfert de oră, când au evoluat în inferioritate numerică. Până la urmă, Sociedad s-a impus cu 3-2 şi a depăşit-o pe Espanyol în clasament.

Afla mai multe despre: real sociedadespanyolprimera