VIDEO Rezumatele zilei din Bundesliga: Eintracht a ratat şansa de a urca pe loc de UCL. Augsburg şi Hertha salvate matematic

Bundesliga

În ziua în care Lewandowski a reuşit să egaleze recordul lui Gerd Muller, Bundesliga a oferit şi alte meciuri tensionate

Robert Lewandowski a reuşit să egaleze recordul lui Gerd Muller, de 40 de goluri înscrise într-un sezon de Bundesliga. Polonezul a marcat din penalty în deplasarea cu Freiburg şi a fost sărbătorit imediat, pe teren, de către coechipieri. Lewa l-a omagiat la rândul său pe fostul mare atacant al lui Bayern. Nouarul bavarezilor a avut şansa să-l şi depăşească pe Miuler, dar a ratat incredibil cu un sfert de oră înainte de finalul meciului, care s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Frankfurt a ratat şansa de a urca pe loc de Champions League, după ce a pierdut cu 3 la 4 pe terenul deja retrogradatei Schalke. Eintracht a condus chiar cu 2-1, dar a fost întorsă incredibil de ultima clasată, care a marcat de trei ori în zece minute. Dacă Borussia câştigă duminică la Mainz, devine a patra echipă a Germaniei din Ligă.

Augsburg şi Hertha s-au salvat matematic de la retrogradare. Rani Khedira a marcat pentru Augsburg în victoria cu 2-0 în faţa lui Werder şi l-a făcut să se bucure şi pe fratele său, la Berlin. Sami a urmărit din tribună meciul care a consfinţit salvarea Herthei, 0-0 FC Koln. Ţapii au rămas penultimii, dar speră şi ei în continuare la salvare. Au un singur punct de recuperat faţă de Werder, pe locul de baraj.