VIDEO | Rezumatele zilei din Bundesliga. Remiză între Schalke şi Leverkusen. Augbsurg, victorie după gol marcat în primul minut

Schalke şi Leverkusen au încheiat etapa cu numărul 30 din Bundesliga, în direct la Telekom Sport

Schalke şi Leverkusen au încheiat etapa cu numărul 30 din Bundesliga.

A fost 1-1 la Gelsenkirchen, rezultat suficient pentru ca Leverkusen să urce pe 4, loc ce duce direct în grupele Ligii Campionilor.

Gazdele puteau deschide scorul încă din prima repriză, prin Daniel Caligiuri, însă acesta a fost blocat bine de portarul Hradecky. Mijlocaşul italian a marcat până la urmă, din penalty.

Schalke nu a rămas însă cu toate punctele, pentru că autogolul lui Miranda a restabilit egalitatea pe final de meci.

Chiar şi cu această remiză, echipa lui Wagner a urcat pe 9 şi mai are 7 puncte de recuperat ca să prindă ultimul loc de cupe europene.

LIVE VIDEO | Schalke - Leverkusen 1-1 (Caligiuri 51 pen / Paulinho 81)

Min 81. Gooool Leverkusen! Paulinho reuşeşte să restabilească egalitatea

Min 51. Gool Schalke! Caligiuri transformă o lovitură de la 11 metri

• VIDEO | Mainz - Augsburg 0-1

Min 1. Gol marcat de oaspeţi prin Niederlechner în chiar minutul 1 al partidei

Atât Mainz, cât şi Augsburg, luptă pentru salvarea de la retrogradare în acest sezon. Punctele au devenit mai importante ca niciodată în acest sezon. Fiecare punct are greutatea sa.

Vor lipsi:

Mainz: Zentner (accidentat)
Augsburg: Asta, Moravek (accidentaţi), Hahn, Finnbogason, Jensen (incerţi)

Echipe probabile:

Mainz: Muller - Brosinski, Niakhate, Juste, Baku - Awoniyi, Latza, Kunde, Oztunali - Quaison, Mateta

Augsburg: Luthe - Max, Uduokhai, Jedvaj, Framberg - Gruezo, Khedira, Richter, Lowen, Vargas - Niederlachner.

Mainz a câştigat şase din ultimele şapte meicuri disputate acasă, împotriva celor de la Augsburg, în toate competiţiile.

• LIVE VIDEO | Schalke 04 - Bayer Leverkusen, de la ora 19:39, în direct, pe Telekom Sport 3

Gazdele de la Gelsenkirken au şanse minime să mai prindă locul 7, ultimul care duce în preliminariile Europa League. Sunt la cinci puncte în spatele celor de la Hoffenheim, dar pentru această poziţie se mai luptă alte două formaţii, în afara celor două: Freiburg şi Hertha.

De partea cealaltă, Leverkusen speră ca în urma jocului rezultatelor, coroborată cu o victorie la Schalke, să urce pe un loc de Liga Campionilor, în detrimentul celor de la Borussia Monchenglabach.

Vor lipsi:

Schalke 04: Burgstaller, Harit, Serdar, Mascarell, Sane (accidentaţi), Stambouli, Raman (incerţi)
Leverkusen: L.Bender, Bellarabi (accidentaţi), Havertz, Tah (incerţi)

Echipele probabile:

Schalke 04: Nubel - Nastasic, Kabak, Todibo - Oczipka, Schopf, McKennie, Kenny - Matondo, Caligiuri, Raman

Leverkusen: Hradecky - Weiser, Tapsoba, Bender, Sinkgraven - Baumgartlinger, Aranguiz, Havertz, Diaby, Amiri - Alario.

Afla mai multe despre: fotbal