VIDEO | Rezumatele zilei din Bundesliga, Serie A şi La Liga | Show total făcut de AS Roma cu Fiorentina. Dortmund, învinsă în deplasare

VIDEO | Rezumatele zilei din Bundesliga, Serie A şi La Liga

Hoffenheim - Borussia Dortmund 2-1

Partida de pe terenul lui Hoffenheim a fost a cincea în 17 etape în care Dortmund a condus, dar nu a reuşit să câştige. Gotze a deschis scorul după un sfert de oră de joc, cu a treia sa reuşită stagională. Până la pauză se mai putea marca, dar transversala a salvat-o pe Borussia, la torpila lui Skov. Apoi, Hazard a fost blocat senzaţional de Baumann. Hoffenheim a întors rezultatul în final de meci. Adamyan a restabilit egalitatea, iar Kramaric l-a învins şi el pe Burki şi a stabilit scorul final. Dortmund ar putea încheia turul de campionat în afara locurilor de Champions League.

Fiorentina - AS Roma 1-4

Roma a câştigat 13 puncte în ultimele cinci etape după ce s-a impus şi pe terenul Fiorentinei. Dzeko a deschis scorul pe Artemio Franchi după o pasă a lui Zaniolo. După doar trei minute, Kolarov a executat impecabil o lovitură liberă şi s-a făcut 2-0. Sârbul a ajuns la trei goluri din astfel de execuţii - din top 5 campionate doar Messi are mai multe. Badelj a readus-o pe Fiorentina în joc cu golul său venit cu 10 minute înainte de pauză. În partea a doua, Roma a mai înscris de două ori. Lorenzo Pellegrini a punctat la capătul unei acţiuni iniţiate tot de el. În final, a marcat şi Zaniolo, cu a patra sa reuşită în acest campionat. S-a terminat 1-4, iar Fiorentina a rămas fără succes în Serie A de la finalul lunii octombrie.

Eibar - Granada 3-0

Eibar a pus capăt seriei de cinci meciuri fără victorie, după ce s-a impus cu 3-0 în faţa Granadei. Bascii au rezolvat meciul în decurs de cinci minute la mijlocul primei reprize. Sergio Enrich a deschis scorul cu primul său gol din acest sezon, iar Kike a făcut imediat 2-0. Granada putea relansa meciul în final, dar bara s-a opus la şutul lui Machis. Bascii au pus capăt emoţiilor în minutul 87. Takashi Inui a marcat şi a stabilit scorul final, Eibar - Granada 3-0

Afla mai multe despre: rezumate meciuribundesligaserie ala liga