VIDEO | Roger Federer a obţinut prima victoriee la Turneul Campionilor

Elveţianul Roger Federer, lcoul 3 ATP, l-a învins, marţi, cu scorul de 6-2, 6-3, pe austriacul Dominic Thiem, locul 8 ATP, în etapa a doua a Grupei Lleyton Hewitt a Turneului Campionilor de la Londra.

Federer s-a impus după un meci care a durat o oră şi şapte minute.

În primul meci, fostul lider ATP a fost învins, cu scorul de 7-6 (4), 6-3, de japonezul Kei Nishikori, locul 9 ATP.

În ultima partidă a grupei, Federer va evolua cu sud-africanul Kevin Anderson, locul 6 ATP.

Tot marţi, Anderson s-a impus cu scorul de 6-0, 6-1, în faţa lui Nishikori, în numai 65 de minute, şi are două victorii din tot atâtea meciuri, după ce în prima etapă a trecut de Thiem, cu 6-3, 7-6 (10).

Kevin Anderson este foarte aproape de o calificare istorică în semifinalele Turneului Campionilor. El mai are nevoie de doar un set pentru a fi sută la sută sigur de prezenţa în penultimul act, ceea ce ar reprezenta o premieră pentru continentul african.

Federer şi Nishikori păstrează şanse de calificare, chiar şi Thiem poate ajunge în semifinale, dar cu o mică probabilitate şi cu condiţia să-l "bată rău" pe japonez, iar Anderson să câştige ultimul meci în două seturi clare. Calculele sunt complicate, departajarea putându-se face şi la raporul ghemurilor câşigate/pierdute.

Afla mai multe despre: roger federeratp