VIDEO | România a pierdut meciul-test cu Italia, scor 7-57, ultimul înaintea Cupei Mondiale

Rugby

Naţionala de rugby a României a pierdut ultimul meci de verificare înaintea Cupei Mondiale, sâmbătă, contra Italiei, scor 7-57, pe stadionul ”Riviera delle Palme”, în San Benedetto del Tronto.

Pentru România a fost a treia înfrângere consecutivă, după ce a mai fost învinsă, în ultimele săptămâni, de Statele Unite ale Americii, scor 17-31, şi de Georgia, scor 6-56.

• Cupa Mondială de Rugby are loc în perioada 8 septembrie - 28 octombrie, iar România a fost repartizată în Grupa B, alături de Irlanda, Africa de Sud, Scoţia şi Tonga.

România, învinsă şi de Italia

Stejarii au avut un început curajos de meci, punând presiune şi forţând intrarea în 22-ul advers, însă italienii s-au apărat foarte bine. În minutul 5, aceştia au deschis scorul, prin eseul marcat de Paolo Odogwu, care a pătruns în forţă,5-0.

Cinci minute mai târziu, echilibrul s-a rupt, după ce Adrian Moţoc a văzut cartonaşul roşu pentru un placaj în zona gâtului, astfel că până la final România a jucat în 14 jucători.

Imediat, gazdele au marcat eseul cu numărul doi prin Ioane Montana. Au menţinut presiunea pe Stejari, forţând noi puncte, iar Luca Morisi a scăpat spre eseu, însă Hinckley Vaovasa salvează in extremis. Pentru scurt timp însă pentru că Alessandro Garbisi a găsit breşa şi a marcat din nou, tot el transformă, 19-0, minutul 17.

Italia continuă seria încercărilor punând încă două eseuri, prin Capuozzo şi Nicotera, 31-0, minutul 28. România nu renunţă, caută breşe, construieşte atacul, însă nu reuşeşte să treacă de apărarea italienilor.

În ultimul minut al primei reprize, Stejarii au avut o tuşă la 5 metri de terenul de ţintă, Cojocaru a răpus, a prins Stratilă, s-a făcut molul de margine, iar Cojocaru a culcat balonul. Conache a transformată, 31-7. De asemenea, Michele Lamaro, căpitanul Italiei a primit galben şi a fost eliminat temporar.

Repriza a doua a început cu un eseu al Italiei, reuşit de Michele Lamaro, transformat de Garbisi, 38-7 şi cu un nou cartonaş pentru România, Cristi Chirică fiind eliminat temporar, România evoluând în 13 jucători.

Stejarii au rezistat bine, s-au apărat, însă după mai multe acţiuni succesive, Capuozzo a găsit breşa şi a marcat al doilea său eseu, 43-7. Până la final, gazdele au mai pus încă două eseuri pe tabelă, pentru a închide scorul la 57-7.