VIDEO | România e din nou în semifinalele Fed Cup după 46 de ani! Victorie superbă pentru Irina Begu şi Monica Niculescu în meciul de dublu

România este pentru a doua oară în istorie în semifinalele Cupei Federaţiei, după ediţia din 1973. Cuplul Irina Begu (locul 35 WTA la dublu) / Monica Niculescu (locul 51 WTA) a învins, duminică, perechea Katerina Siniakova (locul I WTA de dublu) / Barbora Krejcikova (locul 2 WTA), cu scorul de 6-7 (2), 6-4, 6-4, aducând punctul victoriei cu 3-2 în confruntarea cu deţinătoarea trofeului, Cehia.

Monica Niculescu, tehnică, impecabilă la intercepţie, un veritabil zid mobil în faţa fileului, şi Irina Begu, puternică, foarte bună la retur, au luptat magnific în meciul decisiv al întâlnirii, un "thriller" în care au întâlnit campioanele de anul trecut ale probelor de dublu feminin de la Roland Garros şi Wimbledon. Româncele au insistat pe Siniakova, jucătoare care disputase duminică şi meciul de simplu, cu Mihaela Buzărnescu, şi au reuşit să o împingă la erori pe cea mai bună jucătoare de dublu a momentului. Deşi au pierdut primul set, româncele nu au fost mai prejos decât rivalele lor şi nu au renunţat niciun moment la luptă. Ele au evoluat din ce în ce mai bine, s-au completat extraordinar şi au răsturnat calculele hârtiei, care le făceau mari favorite pe adversare, reuşind un rezultat istoric.

Un şir de break/rebreak a animat setul I, de la scorul de 3-3, când toate cele patru jucătoare şi-au pierdut serviciul. Setul a ajuns în tie-break, câştigat clar, la 2, de perechea cehă, după 70 de minute de joc.

Româncele au început cu break setul secund, pe serviciul Barborei Krejcikova, pe care l-au apărat până la final, scor 6-4, după două ore de joc.

Decisivul a început tot cu un break al româncelor, de data aceasta pe serviciul Katerinei Siniakova. Însă Irina Begu nu şi-a făcut nici ea serviciul, iar sportivele cehe au egalat. Cum nici Barbora Kejcikova nu şi-a fructificat serviciul, iar Niculescu a făcut-o, româncele s-au distanţat la 3-1, apoi la 4-2, moment în care s-a petrecut revenirea jucătoarelor din Cehia. Acestea au egalat la 4, după un break înregistrat pe serviciul Monicăi Niculescu. Siniakova a fost veriga slabă în finalul meciului, astfel că româncele au reuşit un rebreak la zero, pe serviciul ei, şi Irina Begu a urmat să dirijeze ghemul victoriei, pe care româncele l-au obţinut şi au închis meciul, cu 6-4, după două ore şi 53 de minute, cea mai lungă partidă a întâlnirii.

Karolina Pliskova, locul 5 WTA, a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-1, 6-4, pe Mihaela Buzărnescu, locul 29 WTA, iar Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut, cu scorul de 6-4, 6-0, de Katerina Siniakova, locul 44 WTA.

Duminică, Simona Halep a învins-o pe Karolina Pliskova, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, în al treilea meci al întâlnirii, iar Katerina Siniakova a întrecut-o pe Mihaela Buzărnescu, cu scorul de 6-4, 6-2.

Cehia, deţinătoarea trofeului, triumfase de şase ori în FedCup în ultimii opt ani, câştigând 13 din ultimele 14 întâlniri, de zece ori la rând pe teren propriu, unde era neînvinsă din 2009.

În penultimul act, România va da piept cu Franţa, în 20 şi 21 aprilie.

În 1973, Virginia Ruzici, Mariana Simionescu şi Judith Gohn erau eliminate în semifinale Cupei Federaţiei de Africa de Sud, la un turneu cu 32 de echipe, desfăşurat la Bad Homburg, în RFG.

VIDEO | Katerina Siniakova/Barbora Krejcikova - Irina Begu/Monica Niculescu 7-6 (2), 4-6, 4-6

Game, set, meci şi semifinaleee! România învinge Cehia după o victorie superbă în meciul de dublu.

Game 9: RE-BREAK! Şi servim pentru calificarea în semifinalele Fed Cup!

Game 8: Break Cehia. Siniakova şi Krejcikova fac break-ul şi restabilesc egalitatea.

Game 7: Cehoaicele ţin aproape şi îşi fac, la rândul lor, serviciu: 3-4.

Game 6: Irina şi Monica îşi fac şi ele serviciul şi se distanţează la 4-2!

Game 5: Se face 2-3, după un game câştigat pe propriul serviciu de cehoaice. Româncele păstrează, însă, un break în faţă în acest set decisiv.

Game 4: De această dată, Irina şi Monica îşi confirmă break-ul şi se distanţează la 3-1.

Game 3: Ne-bu-ni-e! Fetele noastre reuşesc încă un break! 2-1.

Game 2: Re-break Cehia. Avem parte de un act decisiv extrem de disputat, aşa cum au fost şi primele două seturi, de altfel.

Game 1: BREAK România! Irina şi Monica au început cum nu se putea mai bine setul decisiv: break la zero!

A început setul decisiv.

SET România! Avem set decisiv în meciul de dublu.

Game 9: 4-5, iar româncele vor servi pentru câştigarea setului al doilea.

Game 8: 5-3 pentru Irina şi Monica, iar cehoaicele servesc pentru a rămâne în actul secund!

Game 7: Cehoaicele revin din nou la un game diferenţă, dar Irina şi Monica păstrează un break în faţă: 3-4.

Game 6: 4-2! Româncele salvează o minge de break şi se distanţează din nou la două game-uri.

Game 5: Se face 2-3, după ce Siniakova şi Krejcikova câştigă pe propriul serviciu.

Game 4: Game şi pentru Monica şi Irina, care se duc la 3-1 în setul al doilea.

Game 3: Siniakova şi Krejcikova îşi fac şi ele serviciul şi se apropie la 1-2.

Game 2: Irina şi Monica îşi confirmă break-ul şi se distanţează la 2-0.

Game 1: BREAK România! Irina şi Monica fac break-ul în debutul setului secund: 1-2.

A început setul al doilea.

SET Cehia. Siniakova şi Krejcikova se impun în tie-break, la doi, şi îşi adjudecă primul set.

Game 12: Cehoaicele îşi fac şi ele serviciul şi primul set merge la tie-break. 6-6

Game 11: Da, da, da!!! 6-5 pentru România, după o oră de joc. 5-6

Game 10: RE-BREAK România! Româncele se descurcă din nou excelent pe serviciul adversarelor. 5-5

Game 9: BREAK Cehia. 5-4.

Game 8: RE-BREAK România! Irina şi Monica au reacţie şi reuşesc re-break-ul! 4-4.

Game 7: Break Cehia. Siniakova şi Krejcikova reuşesc primul game al întâlnirii şi se desprind la 4-3.

Game 6: Egalitate la trei, după un nou game alb al cehoaicelor.

Game 5: Primul set continuă în acelaşi ritm: Monica şi Irina câştigă la serviciul şi se distanţează din nou: 2-3.

Game 4: Româncele dau cu piciorul la trei mingi de break, iar cehoaicele îşi fac în cele din urmă serviciul şi restabilesc egalitatea la 2.

Game 3: Încă un game câştigat de Begu şi Niculescu, de această dată pe serviciul Monicăi: 1-2.

Game 2: Cehoaicele îşi fac, la rândul lor, serviciul: 1-1.

Game 1: Irina şi Monica încep bine şi câştigă pe propriul serviciu: 0-1.

A început meciul de dublu.

UPDATE 19:00 După ce a învins-o pe Mihaela Buzărnescu, Katerina Siniakova va evolua şi în meciul de dublu, alături de Barbora Krejcikova. Cehoaicele le vor înfrunta pe Irina Begu şi Monica Niculescu. Partida începe la 19:20.

FINAL | Siniakova - Buzărnescu 6-4, 6-2

Game 8: Game, set, meci! Siniakova o învinge pe Mihaela Buzărnescu la finalul unui meci în care românca nu a contat decât în debut, atunci când a condus cu 3-0 în primul act. De atunci, a mai reuşit să câştige doar trei game-uri, unul în primul set şi două în cel de-al doilea.

Game 7: Break Siniakova! Cehoaica se impune pe serviciul Mihaelei Buzărnescu şi va servi pentru câştigarea meciului.

Game 6: Siniakova pare de neclintit şi se distanţează din nou, 4-2.

Game 5: Mihaela Buzărnescu nu renunţă la luptă şi îşi face serviciul: 3-2.

Game 4: Siniakova îşi confirmă break-ul şi face 3-1.

Game 3: Break Siniakova! Cehoaica face break-ul şi se distanţează la 2-1.

Game 2: Siniakova nu se lasă mai prejos şi restabileşte egalitatea în debutul actului secund: 1-1. Urmează Mihaela la serviciu.

Game 1: Buzărnescu îşi face serviciul în debutul setului secund, aşa cum a început şi primul set: 0-1.

A început setul 2.

Game 10: SET Siniakova. Cehoaica îşi trece în cont primul act, în 43 de minute de joc, act început mai bine de Mihaela, care a avut 3-0, dar apoi a picat inexplicabil şi a reuşit să mai câştige un singur game.

Game 9: Game Mihaela Buzărnescu. Românca reuşeşte în sfârşit să câştige un nou game şi vine la 4-5, dar cehoaica urmează să servească pentru câştigarea primului set.

Game 8: "Miki" dă semne de revenire, dar pierde şi acest game în faţa cehoacei. Buzărnescu va servi pentru rămânerea în primul act.

Game 7: BREAK LA ZERO Siniakova, care preia pentru prima oară conducerea în această partidă: 4-3.

Game 6: Cehoaica îşi continuă revenirea şi egalează la trei, la capătul primului game alb al întâlnirii: 3-3.

Game 5: BREAK Siniakova! Cehoaica face break-ul şi se apropie la 2-3.

Game 4: Siniakova câştigă primul ei game în acest meci, pe propriul serviciu: 1-3.

Game 3: Mihaela Buzărnescu îşi face din nou serviciul, de această dată mult mai lejer, cedând un singr punct: 0-3.

Game 2: BREAK! Debut perfect de meci pentru Mihaela Buzărnescu: reuşeşte break-ul şi se distanţează la 2-0.

Game 1: Mihaela Buzărnescu începe în forţă şi îşi face serviciul la capătul unui game de aproape trei minute: 0-1.

UPDATE 17:00 A doua confruntare a zilei le va aduce faţă în faţă pe Katerina Siniakova şi Mihaela Buzărnescu. Iniţial, cehii anunţaseră că Marketa Vondrousova va juca în meciul 4, dar au revenit asupra deciziei.

FINAL | Pliskova - Halep 4-6, 7-5, 4-6

Game 10: Simona reuşeşte victoria după ce adversara ei trimite în out. A fost a doua minge de meci pentru Halep, 4-6

Game 9: Minge de meci pentru Simona anulată de Pliskova, cehoaica se apropie periculos, 4-5

Game 8: Pliskova nu cedează şi rămâne în meci cu un nou break reuşit, 3-5

Game 7: Numărul trei mondial valorifică a treia minge de break şi este aproape câştigătoare, al doilea break la rând pentru Simona, 2-5

Game 6: Simona face un mare pas spre victorie, îşi valorifică serviciul şi are 4-2

Game 5: Break reuşit din nou de Halep care are din nou un avantaj psihologic în acest set, 2-3

Game 4: Simona măreşte viteza primul serviciu şi îşi adjudecă al patrulea game al setului trei, 2-2

Game 3: Pliskova îşi face serviciul şi intră în avantaj, 2-1

Game 2: Exact ca în primul set, Pliskova face din nou rebreakul şi e din nou egalitate, 1-1

Game 1: Simona Halep trece peste dezamăgirea pierderii setului şi reuşeşte un break în debutul actului decisiv, 0-1

SET 3

Game 12: Pliskova câştigă setul secund după ce reuşeşte breakul, Simona trimite în fileu ultimele două mingi iar cehoaica egalează scorul la seturi, 7-5

Game 11: Trei mingi de break irosite de Simona, iar Pliskova câştigă şi are avantaj, 6-5

Game 10: Simona egalează după două super puncte câştigate în finalul gameului, 5-5

Game 9: Trei mingi de break pentru Simona care se menţine în set, 5-4

Game 8: Pliskova reuşeşte breakul la rândul ei şi va servi pentru set, Simona trânteşte racheta de pământ de supărare, 5-3

Game 7:  Gameuri din ce în ce mai lungi în meci, break reuşit de Simona, 4-3

Game 6: Trei mingi de game ratate de Simona care în cele din urmă reduce diferenţa, 4-2

Game 5: Punct spectaculos cu care Pliskova face 4-1, Simona a ratat două mingi de break

Game 4: Pliskova face un break la zero şi se distantează în setul secund, 3-1

Game 3: Pliskova îşi câştigă serviciul cu două super lovituri după ce Simona a dus gameul în prelungiri, 2-1

Game 2: Simona egalează situaţia pe tabelă cu un punct câştigat superb, 1-1

Game 1: Simona a ratat o minge de break iar Plsikova închide gameul cu o decizie favorabilă de Hawk Eye,1-0

SET 2

Game 10: Simona închide setul după ce a avut cinci mingi de game, Pliskova revenise de la 40-0,  4-6

Game 9: Break făcut de Simona care valorifică a doua minge de break. Punctul decisiv a fost repetat după o interveţie a arbitrei de scaun, 4-5

Game 8: Game alb reuşit de Simona care merge cap la cap cu adversara sa, 4-4

Game 7: Pliskova nu face mari greşeli pe propriul serviciu şi revine la conducere, 4-3

Game 6: Simona egalează din nou în meci, după un game controlat de româncă, 3-3

Game 5: Game câştigat de Pliskova după ce Halep a avut o minge de break, 3-2

Game 4: Simona îşi face serviciul, nu fără emoţii şi este din nou egalitate, 2-2

Game 3: Cehoaica câştigă fără probleme pe propriul serviciu, 2-1

Game 2: Pliskova reuşeşte la rândul ei breakul pe serviciul Simonei, 1-1

Game 1: Simona Halep a reuşit breakul în chiar primul game al meciului, după ce a avut două mingi de a închide gameul. Aceasta a fost lovitura care i-a oferit avantaj pe tabelă româncei, 0-1

SET 1

UPDATE 13:30 La Zoom Sport prefaţăm a doua zi a confruntării Cehia - România, din FED Cup. Aici ai toate informaţiile despre partidele zilei.

UPDATE 12:50 | Schimbare în echipa Cehiei! Katerina Siniakova nu se antrenează şi va fi înlocuită de Marketa Vondrousova. Astfel, în cel de-al doilea meci al zilei de duminică, Vondrousova, locul 72 WTA va juca fie împotriva Mihaelei Buzărnescu, fie împotriva Irinei Begu.

La antrenamentul din această dimineaţă, la antrenamentul României şi-au făcut apariţia şi Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu. Cum Begu a fost anunţată iniţial în echipa de dublu şi cum Buzărnescu a pierdut confrunatarea de sâmbătă, din dechiderea întâlnirii cu Cehia, s-ar putea ca Irina Begu să-i ia locul Mihaelei în confruntarea cu Siniakova.

Cert este că la ora 14:00, pe Telekom Sport 2, începe meciul Halep - Pliskova, care poate duce România cu un pas mai aproape de semifinalele Fed Cup.

După prima zi, scorul este egal între România şi Cehia, 1-1.

Programul confruntării Cehia - România din FED CUP.

Ziua 1 - sâmbătă, 9 februarie, de la 14:00

• Meciul 1: Karolina Pliskova - Mihaela Buzărnescu 6-1, 6-4;