VIDEO | Game, set şi calificare! Simona Halep se distrează cu Schnyder şi duce echipa României în Grupa Mondialăgalerie foto

Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, la Cluj-Napoca, pe Patty Schnyder, locul 149 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1, aducând României a treia victorie în întâlnirea de baraj cu Elveţia. În urma acestui succes, România va juca din nou în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei, după o pauză de trei ani.

UPDATE | Echipa României cedează primul punct în duelul cu Elveţia. Mihaela Buzărnescu şi Sorana Cîrstea au fost învinse la dublu de cuplul Jil Teichmann/Viktorija Golubic, scor 0-6, 6-0, 10-6, astfel că scorul final al întâlnirii România - Elveţia este 3-1.

Tot duminică, Simona Halep, locul I WTA, a învins-o pe Patty Schnyder, locul 149 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1, aducând României a treia victorie în întâlnirea de baraj cu Elveţia, sinonimă cu calificarea în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei după o pauză de trei ani.

În primul meci al zilei de sâmbătă, Simona Halep, locul I WTA, a învins-o, cu scorul de 6-3, 1-6, 6-1, pe Viktorija Golubic, locul 115 WTA. Tot sâmbătă, Irina Begu, locul 38 WTA, a trecut, cu scorul de 6-4, 6-1, de Timea Bacsinszky, locul 46 WTA.

Astfel, România va evolua, în februarie 2019, în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei. Tricolorele au fost ultima dată între primele opt naţiuni ale competiţiei în 2016, când au pierdut în sferturi, în faţa Cehiei, tot la Cluj-Napoca.

Simona Halep - Patty Schnyder 6-2 / 6-1

13:12 >> Halep închide meciul, 6-2, 6-1, iar România se califică în Grupa Mondială a Fed Cup

13:09 >> Simona Halep îşi face serviciul fără probleme şi vine la un singur game de câştigarea partidei

13:06 >> Patty Schnyder reuşeşte primul game din setul secund. Simona Halep va servi acum pentru 5-1

13:03 >> Game Simona Halep, iar liderul mondial se desprinde la 4-0 în setul secund

12:59 >> Încă un break reuşit de Simona Halep. Liderul mondial conduce cu 3-0 în setul secund

12:55 >> Fără emoţii. Simona Halep închide repede game-ul de pe propriul serviciu şi se desprinde la 2-0 în setul secund

12:52 >> Simona Halep continuă jocul perfect şi face break încă din primul game al setului secund

12:48 >> Halep închide primul set, scor 6-2, după un game perfect pe propriul serviciu

12:45 >> Halep reuşeşte un nou break şi duce scorul la 5-2. Serveşte acum pentru primul set

12:31 >> Simona Halep reuşeşte un nou break, iar acum va servi pentru 5-1

12:24 >> Patty Schnyder câştigă primul game în meci şi, totodată, primul game în Fed Cup, după o pauză de şapte ani

12:18 >> Simona Halep îşi face cu greu serviciul şi se desprinde la 2-0 în primul set tenis live

12:13 >> După două şanse ratate, Simona Halep începe meciul cu break

12:07 >> Patty Schnyder este prima la serviciu

UPDATE | Echipa Elveţiei a decis ca adversara Simonei Halep să fie Patty Schnyder, jucătoarea de 39 de ani, în locul Timeei Bacsinszky. Meciul va fi în direct la Telekom Sport 2, de la ora 12:00.

Duminică, partidele se vor desfăşura după următorul program, începând cu ora 12:00, în direct la Telekom Sport:

Simona Halep - Timea Bacsinszky (3-1 în întâlnirile directe);

Irina Begu - Viktorija Golubic (2-0);

Irina Begu/Simona Halep - Patty Schnyder/Jil Teichmann.

Echipa care câştigă această întâlnire va juca din sezonul viitor în prima Grupă Mondială a FedCup.

Simona Halep şi Irina Begu au adus primele două puncte ale României în partida cu Elveţia din barajul pentru Grupa Mondială din Fed Cup. Liderul mondial a învins-o pe Viktorija Golubic, locul 115 WTA, scor 6-3, 1-6, 6-1, în timp ce Begu s-a impus în minimum de seturi cu Timea Bacsinszky, locul 46 WTA.

UPDATE: Irina Begu închide meciul după o oră şi 18 minute. 6-4, 6-1, iar România conduce cu 2-0 încă din prima zi

UPDATE: Irina Begu se desprinde la 4-1 în break-ul secund

UPDATE: Irina Begu reuşeşte break-ul, iar acum va servi pentru 3-1

UPDATE: Irina Begu a luat primul set, scor 6-4, act pe care şi l-a adjudecat în 49 de minute de joc

UPDATE: Meciul este echilibrat în primul set, Begu şi Bacsinszky se află la egalitate, scor 3-3.

UPDATE. A început meciul Irinei Begu împotriva rachetei numărul 1 a Elveţiei, Timea Bacsinszky.

Simona câştigă cu scorul de 6-3, 1-6, 6-1 şi aduce primul punct României! Urmează meciul Irina Begu - Timea Bacsinszky.

”A fost foarte dificil. Este de trei ori mai greu decât finala de la Melbourne. A fost un moment deosebit la ceremonia, mulţumesc Cluj. Niciodată nu am trăit asemenea clipe pe teren. Mă bucur că am câştigat astăzi, am câştigat datorită vouă”, a declarat Simona Halep.

Simona face 4-1 în setul 3 şi pare că nu mai poate pierde meciul din mâini!

Se încheie al doilea set. Halep a luat un singur game în partea a doua a meciului, Golubic impundându-se cu scorul de 6-1! Avem decisiv!

BREAK pentru Golubic! Elveţianca are 3-1 în setul secund, aşa cum s-a întâmplat şi în primul

Sportiva din Elveţia începe cu dreptul setul secund şi ia primul game după cele cinci consecutive ale Simonei.

După ce a fost condusă cu 3-1, Simona Halep se impune cu 6-3 în primul set!

BREAK pentru Simona. Scorul este egal: 3-3

Şi Simona Halep îşi face serviciul şi reduce din diferenţă: 2-3

GAME alb câştigat de Golubic! 1-3

Simona câştigă primul game, pe propriul serviciu! 1-2

Globuvic majorează diferenţa şi face 2-0!

BREAK Golubic. Simona începe mai greu meciul de la Cluj!

A început meciul dintre Simona şi Golubic

UPDATE. Coregrafia din momentul intonării imnului României.

UPDATE. Arena din Cluj este plină!

UPDATE: Căpitanul nejucător Florin Segărceanu a nominalizat-o pe Irina Begu, locul 38 WTA, pentru meciurile de simplu ale întâlnirii România - Elveţia, contând pentru barajul de promovare/menţinere în Grupa Mondială a Cupei Federaţiei, deşi Sorana Cîrstea, locul 34 WTA, este numărul 2 român, conform clasamentului WTA.

Conform deciziei lui Segărceanu, Simona Halep ar urma să joace şi la dublu, însă perechile pot fi schimbate până la ora meciului de duminică.

Simona Halep, locul I WTA, şi Viktorija Golubic, locul 115 WTA, se vor întâlni, sâmbătă, de la ora 13.00, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul meci al întâlnirii România - Elveţia. Această partidă va fi urmată de meciul dintre Irina Begu, locul 38 WTA, şi Timea Bacsinszky, locul 46 WTA.

Duminică, partidele se vor desfăşura după următorul program, începând cu ora 12.00:

Simona Halep - Timea Bacsinszky;

Irina Begu - Viktorija Golubic;

Irina Begu/Simona Halep - Patty Schnyder/Jil Teichmann

Echipa care câştigă această întâlnire va juca din sezonul viitor în prima Grupă Mondială a FedCup by BNP Paribas.

Simona Halep, locul I WTA, Sorana Cîrstea, locul 34 WTA, Irina Begu, locul 38 WTA, şi Mihaela Buzărnescu, locul 40 WTA, au fost convocate de căpitanul nejucător Florin Segărceanu. Buzărnescu revine după şase ani în echipa de Fed Cup.

Din echipa Elveţiei fac parte Timea Bacsinszky (locul 46 WTA), Viktorija Golubic (locul 107 WTA), Jil Teichmann (locul 136 WTA), dar şi Patty Schnyder (locul 149 WTA). Experimentata jucătoare a fost convocată de căpitanul nejucător Heinz Gunthardt în absenţa Belindei Bencic, locul 71 WTA, accidentată.

Căpitanul nejucător al României, Florin Segărceanu, şi Simona Halep s-au declarat suprinşi de convocarea veteranei Patty Schnyder, în vârstă de 39 de ani.

"Într-un fel, să spunem, avem o şansă mai bună, prin lipsa unei jucătoare importante, e vorba de Bencic, care nu participă la această întâlnire. În rest, sunt surprins de alegerea unei veterane, dacă se poate spune aşa, în echipă, cu experienţă foarte mare. Probabil din acest motiv au ales-o", a spus Segărceanu, care a fost completat de Simona Halep: "Pot să spun că am fost un pic suprinsă, mă aşteptam să vină o junioară, dar probabil au ales-o pentru experienţă. Ea a fost o jucătoare foarte bună, am jucat de câteva ori cu ea, acum peste 6-7 ani. Este o fată foarte ok şi mă bucur să o văd în circuit. Este extraordinar ceea ce face, să joace la această vârstă, este pentru mine ceva admirabil".

Toate meciurile vor fi transmise în direct la Telekom Sport şi live video pe site-ul telekomsport.ro

Partida se desfăşoară după sistemul cel mai bun din cinci meciuri: primele două meciuri de simplu în ziua de sâmbătă (21 aprilie), urmând ca duminică (22 aprilie) să se dispute celelalte două meciuri de simplu şi meciul de dublu.

Afla mai multe despre: tenisfed cuphalep