VIDEO România - Japonia 20-37! Praf şi pulbere! Naţionala lui Ryde, înfrângere istorică în faţa ţării gazdă

Handbal

România - Japonia 20-37

Minutul 60! Finalul chinului în ultimul meci din grupa principală! Japonezele au înscris şi în ultima secundă a meciului. Am pierdut cu 37-20!

Minutul 58 Polocoşer înscrie superb de la distanţă, dar nici nu se mai poate bucura.

Minutul 58 Japonezele fac şi spectacol. Tada a aruncat puternic în plasa laterală pentru 36-19!

Minutul 57 Luăm gol din nou din extremă, iar Ryde a cerut time-out.

Minutul 56 34-19 pentru Japonia! Umilinţa e aproape de final.

Minutul 54 Transformăm şi noi de la şapte metri. Udriştioiu marchează.

Minutul 53 Sasaki a ajuns la opt goluri înscrise, după ce a marcat de la şapte metri.

Minutul 51 Hida înscrie din poartă în poartă!

Minutul 51 Kawata a marcat de la şapte metri.

Minutul 50 12 goluri diferenţă sunt în acest minut, după ce România a marcat.

Minutul 49 Sasaki ne pedepseşte din nou. 30-17 pentru Japonia.

Minutul 48 România înscrie de la distanţă prin Polocoşer.

Minutul 48 Katsurel o păcăleşte şi ea pe Dedu din extremă şi înscrie la prima bară.

Minutul 47 Ostase se desprinde de apărarea adversă şi reduce din diferenţă.

Minutul 46 Marcăm şi noi, dar partida e jucată de mult.

Minutul 46 Sunami marchează un nou gol spectaculos, după o combinaţie cu o coechipieră.

Minutul 44 Sunami marchează de la distanţă. Dedu e hipnotizată în poartă.

Minutul 44 Luăm gol din extremă. Tanabe a păcălit-o pe Dedu şi a înscris la colţul scurt.

Minutul 42 Seraficeanu înscrie din extrema dreaptă. E 14-25

Minutul 40 Ohyama e angajată pe pivot şi trimite printre picioarele lui Dedu.

Minutul 40 Zamfirescu pătrunde prin centru şi trimite puternic în poartă.

Minutul 39 Dedu nu ghiceşte colţul, iar Sasaki a înscris.

Minutul 38 23-11! Aeriană reuşită de japoneze, iar Tanabe înscrie.

Minutul 37 Crina Pintea trece efectiv peste apărătoarea adversă şi marchează.

Minutul 36 Incredibil! Se face 22-10! Tanabe a înscris, din nou.

Minutul 35 Sunami Y trece superb pe lângă centrul apărării noastre şi înscrie pentru 21-10, cea mai mare diferenţă de scor a partidei!

Minutul 34 Fujita păcăleşte extrema noastră din stânga, iar scorul a devenit 20-10!

Minutul 33 Dedu apără de la şapte metri!

Minutul 32 19-10 pentru Japonia! Nu ne-am revenit nici după pauză.

Minutul 30 Patricia Vizitiu a înscris din dreapta primul gol al reprizei secunde.

PAUZĂ! Minutul 30 Repriză îngrozitoare pentru naţionala României! Am încheiat la 10 goluri în spatele ţării gazdă.

Minutul 28 Japonezele nu iartă! E 17-8!

Minutul 27 Udriştioiu reuşeşte să marcheze de la şapte metri.

Minutul 26 Udriştioiu primeşte în extrema dreaptă şi trimite pe lângă japoneza din poartă.

Minutul 26 Putem avea parte de o umilinţă. Am marcat doar şase goluri şi am primit 16 goluri.

Minutul 25 Tada pătrunde prin dreapta şi înscrie la prima bară.

Minutul 23 Perianu a trimis în bară de la şapte metri, iar drama tricolorelor continuă.

Minutul 22 Se face 14-6, după o gravă greşeală în apărarea noastră. Am scos portarul şi jucăm şapte contra şase.

Minutul 21 Florica e eliminată pentru două minute. Kawata înscrie şi ea primul gol, de la şapte metri.

Minutul 16 Perianu trimite o nouă "rachetă" în poarta japonezelor şi se face 6-12.

Minutul 16 Luăm din nou gol de la 7 metri! Aceeaşi Ohyama a învins-o pe Ciucă.

Minutul 14 Sunami angajează pivotul Ohyama, iar aceasta face diferenţa de scor şi mai mare.

Minutul 13 Sasaki o învinge şi pe Dumanska, iar Ryde a cerut time-out, simţind jocul slab al echipei.

Minutul 12 Fujita face 9-5 pentru nipone, care se strecoară pe lângă apărarea noastră la aproape fiecare fază.

Minutul 11 Perianu pătrunde prin inter stânga şi trage puternic sub bară.

Minutul 9 Sunami marchează al treilea gol, iar niponele ne pun mari probleme.

Minutul 9 Pintea înscrie de pe semicerc, după ce a foat angajată perfect de Perianu.

Minutul 8 Tanabe duce scorul la 7-3 pentru Japonia după ce a pătruns prin apărarea noastră.

Minutul 8 Sasaki îşi ia revanşa după ce a ratat 7 metri şi înscrie de la distanţă. România face multe greşeli.

Minutul 7 Perianu pătrunde pe partea stângă şi înscrie al doilea gol.

Minutul 7 Ryde a schimbat portarul la şapte metri, iar Ciucă a apărat. Cu mult noroc, mingea s-a dus peste poartă.

Minutul 5 Sasaki a înscris superb de la distanţă. 2-5

Minutul 5 2-4! Udriştioiu a redus din diferenţă.

Minutul 4 Fujita restabileşte diferenţa de trei goluri

Minutul 4 Perianu a marcat primul gol al României.

Minutul 3 Sasaki înscrie de la şapte metri. tricolorele au început al fel de slab şi această partidă.

Minutul 2 Sunami Y păcăleşte din nou apărarea României. La fel ca la faza primului gol, România a ratat din nou.

Minutul 1 Sunami a înscris primul gol al partidei de pe semicerc, iar tricolorele au ratat atacul la faza următoare.

Minutul 1. A început partida, iar tricolorele au la dispoziţie 60 de minute pentru a obţine primele puncte în grupa principală de la Campionatul Mondial din Japonia.

Naţionala feminină a României de handbal a pierdut un nou meci în grupa principală a Campionatului Mondial din Japonia şi mai speră doar la locul şanse. Totuşi, poziţia va fi asigurată doar dacă naţionala învinge marţi ţara gazdă.

Cu câte zero puncte fiecare, România şi Japonia vor să-şi salveze onoarea în grupele principale ale competiţiei. Niponele au marcat 106 goluri şi au primit 130, în timp ce tricolorele au marcat de 82 de ori, cele mai puţine din grupă, în timp ce 119 au fost încasate.

De altfel, chiar dacă învingem Japonia, România are nevoie ca Rusia şi Olanda să se claseze în primele şapte echipe de la Campionatul Mondial pentru ca locurile patru şi cinci de la EURO 2018 să meargă la turneele preolimpice.

Totuşi, în meciurile de calificare la Jocurile Olimpice din 2020, vom avea parte de un adversar tare.

Imediat după ce România a pierdut în faţa Suediei, scor 34-22, Tomas Ryde a recunoscut că toată energia naţionalei va fi canalizată asupra partidei cu Japonia: "Trebuie să mergem acasă şi să ne tratăm rănile şi să facem un meci bun cu Japonia, care va fi greu, dar vom da tot ce e mai bun", a spus Thomas Ryde, la conferinţă de presă.