VIDEO | România s-a calificat la barajul pentru Cupa Mondială, după un meci dramatic cu Ucraina!

Handbal

România a reuşit să se califice pentru barajul Cupei Mondiale din 2019, după ce a remizat cu Ucraina, scor 26-26. ”Tricolorii” au făcut o primă repriză foarte slabă, fiind conduşi, 11-14. În repriza secundă, elevii lui Xavier Pascual au jucat excelent, revenind pe tabela de marcaj.

România - Ucraina 26-26

Finalul de meci

Min 53. Din nou egalitate. Sadoveac reuşeşte o intercepţie şi tot el şi marchează!

Min 40. România conduce pentru prima oară această partidă!

Min 39. Grigoraş restabileşte egalitatea!!!

Min 27. Sadoveac marchează pentru ”tricolor” şi reduce din diferenţă!

Min 11. ”Tricolorii” au parte de un meci greu. Se apropie la trei goluri de Ucraina.

Min 3. Primul gol al României vine târziu.

Min 1. A început meciul!

Absentă de la ultimele trei ediţii de Campionat Mondial, România poate face un pas important spre turneul final în meciul cu Ucraina. Doar primul loc le asigură calificarea în play-off ”tricolorilor”.

Ucraina nu este însă un adversar facil. Dovadă stau ultimele două meciuri directe, din preliminariile pentru Euro 2006, ambele câştigate de vecinii noştri.

Înaintea meciului decisiv, ucrainenii au venit să-i spioneze pe români la meciul cu Insulele Feroe. Şi ei i-au bătut pe feroezi tot la opt goluri diferenţă.

Partida dintre România şi Ucraina va putea fi urmărită în direct la Telekom Sport 1, sâmbătă, de la ora 19:15, iar cele mai importante faze vor putea fi revăzute pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: campioantul mondialhandbal masculincm 2019,