VIDEO | România U19 a pierdut în faţa Greciei. Antonio Sefer a reuşit două goluri spectaculoase pentru tricolori

VIDEO |  România U19 a pierdut în faţa Greciei. Antonio Sefer a reuşit două goluri spectaculoase pentru tricolori

Echipa națională

România Under 19 a pierdut partida cu reprezentativa similară a Greciei, scor 3-5, într-un meci disputat la Stara Zagora în Bulgaria.La meci a fost prezent şi selecţionerul de la U21, Mirel Rădoi.

A fost al doilea meci din cadrul turneului de calificare la Turul de Elită, după ce în prima partidă, naţionala Under 19 a  României a remizat (1-1) cu Bulgaria.

Antonio Sefer, care evoluează în Olanda, la echipa de sub 19 ani a lui Groningen, a reuşit gol extrem de frumos în meciul cu Grecia, din campania pentru Campionatul European. Sefer a marcat pentru 1-1, la 80 de secunde după ce grecii deschiseseră scorul.

În minutul 36, Tasousis a transformat o lovitură de la unsprezece metri, iar imediat după reluarea reprizei secunde, Iannidis a dus scorul la 3-1 pentru naţionala U19 a Gerciei. Mpotos a făcut chiar 4-1 în minutul 74, dar Petrilă a redus din nou din handicap pentru ”tricolori” în minutul 78.

Din minutul 84 s-a făcut 5-2 pentru Grecia după reuşita lui Emmanouilidis, dar acelaşi Antonio Sefer a marcat un nou gol spectaculos la una dintre ultimele acţiuni ale jocului. S-a terminat 5-3 pentru naţionala Greciei, care are maxim de puncte după două meciuri.

În prelungirile meciului, portarul Cristea s-a accidentat şi a rămas întins pe gazon pentru aproximativ 5 minute. Partida s-a prelungit cu 9 minute, iar golul doi al lui Sefer a venit târziu, în minutul 90+9.

România U19 are următorul meci din grupă cu Gibraltar pe 20 noiembrie.

România: 1. Cristea (12. I. Rus 90+4)– 2. A. Rus, 6. Leca, 20. Manolache, 4. S. Şerban (21 Ispas 52′) – 17. M. Şerban, 8. Chiriac (18. Toma 52′) – 19. Baicu (11. Petrila 52′), 10. Sefer, 13. Mihăilă-cpt. – 9.Stoica (14. Niţu 67′). Antrenor: Daniel Oprescu

Rezerve: 3. Jurj, 5. Ehmann, 7. Horşia, 16. Ţieranu

Bulgaria: 1. Nikopolidis – 2. Lyratzis -cpt (22. Vitaliotis 87′), 15. Diamantis, 4. Michailidis, 3. Tsaousis (23. Liavas 68′) – 8. Meliopoulos, 6. Neofytidis – 7. Emmanouilidis, 10. Mpotos (18. Koutsoupias 87′), 11. Doumtsis (17. Gaitanidis 60′) – 9. Ioannidis. Antrenor : Ioannis Goumas

Rezerve: 12. Christogeorgos – 5. Antzoulas, 18. Koutsoupias, 19. Voilis, 20. Tzimas, 21. Marinos

Afla mai multe despre: romania u19sefer