VIDEO | Românii au făcut legea în Conference League! Mutu şi Răzvan Lucescu, victorii en-fanfare. ”Briliantul” s-a descătuşat la finalul meciului

Neftci Baku şi PAOK s-au calificat în turul 3 al Conference League după ce şi-au câştigat cu lejeritate partidele cu Zeljeznicar, respectiv Beitar Ierusalim.

Formaţia antrenată de Adi Mutu a deschis scorul după 20 de minute prin Kenny Saief. În minutul 68, fostul atacant al lui Cadiz, Eddy Israfilov a majorat diferenţa la 2-0. Fosta echipă a lui Edin Dzeko nu a reuşit să revină în meci, iar meciul s-a încheiat cu victoria azerilor, scor 2-0. Partida tur de la Sarajevo s-a terminat la egalitate, 2-2. Yuri Matias, jucătorul adus de Mutu în Azerbaidjan de la CFR, a fost integralist pentru Neftci.

La final, ”Briliantul” a explozie de fericire. În turul trei, fosta campioană a Azerbaidjanului va da piept cu Besiktas, formaţie ce a trecut de Tirana.

VIDEO cu bucuria lui Mutu

Galop de sănătate pentru echipa lui Răzvan Lucescu

După 0-0 în tur, PAOK a fost nevoită să strângă rândurile pentru a trece de Beitar Ierusalim. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a pornit meciul ca din tun şi a deschis scorul în minutul 12. Lucrurile păreau să ia o întorsătură favorabilă israelienilor. În minutul 40, Augusto a fost eliminat pentru un fault din postura de ultim apărător, dar Shua a ratat penalty-ul acordat formaţiei israeliene. Brandon Thomas, fostul golgheter al celor de la Mallorca, a dublat avantajul lui PAOK în primul minut de prelungire al primei reprize,

Nigerianul Fred Friday a redus din diferenţă cinci minute mai târziu pentru Beitar. Reuşita lui Konstantelias şi autogolul lui Thomas au stabilit scorul final, 4-1 pentru PAOK. ”Vulturii” vor avea o dublă de foc în turul 3 contra lui Hajduk Split.

Afla mai multe despre: paokneftcimutulucescu