VIDEO | S-au aflat cele două finaliste de la Campionatul European de handbal masculin! Marea finală va fi duminică, de la 17:30, la Telekom Sport 3

Handbal

Spania - Croaţia este finala Campionatului European de handbal masculin. Actuala deţinătoare a trofeului, Spania, a trecut în semifinale fără mari probleme de Slovenia, scor 34-32.

Slovenii au început mai bine şi au condus în primele minute, dar nu au putut mai mult. Echipa antrenată de Jordi Ribera a dat drumul la joc şi a marcat din toate poziţiile. Spaniolii au avut însă emoţii în final, când adversara s-a apropiat la un singur gol.  Dacă îşi va apăra titlul, Spania ar fi prima echipă care ar reuşi această performanţă în ultimii 18 ani. Marea finală va fi duminică, de la 17:30, la Telekom Sport 3.

Croaţia a fost prima finalistă. Zeljko Musa a marcat golul victoriei cu Norvegia, în ultimele secunde din cea de-a patra repriză de prelungiri.  S-a terminat 29 la 28 pentru croaţi, după o semifinală memorabilă, cu un final interzis cardiacilor. Croaţia a condus aproape în permanenţă în timpul regulamentar, dar nu la mai mult de 3 goluri. Norvegienii au ştiut să ţină aproape şi chiar dacă au reuşit să pună un singur gol avantaj în dreptul lor pe tabelă, au împins meciul în prelungiri. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 23 la 23. Acelaşi echilibru a fost şi în prelungiri. După primele două reprize, tabela a arătat 26 la 26, după ce Duvnjak a egalat în ultimele secunde de la 7 metri.
Din 2016 nu au mai prins croaţii o finală de Euro. Au şansa acum să obţină şi prima medalie de aur la această competiţie. Până acum au două de argint şi 3 de bronz

Afla mai multe despre: handbal