VIDEO | Scandal în Spania după ce Barcelona s-a încurcat chiar înainte de El Clasico. Catalanii acuză arbitrul că nu a cerut VAR la un posibil penalty în ultimul minut

FC Barcelona

FC Barcelona s-a încurcat în La Liga şi riscă să piardă prima poziţie chiar înainte de El Clasico. Finalul meciului cu Real Sociedad a fost marcat de o fază controversată.

În prelungirile jocului de la San Sebastian, la scorul de 2-2, catalanii au cerut penalty la un posibil fault al lui Diego Llorente asupra lui Gerard Pique, după o centrare în careu a lui Luis Suarez. Cu toate că reluările au arătat că a existat un contact, Pique fiind tras de tricou în cădere, arbitrul Javier Alberola a lăsat jocul să continue şi a decis să nu apeleze la sistemul VAR.

Printre contestatari s-a numărat şi fostul căpitan al Barcelonei, Carles Puyol, care a avut o reacţie scurtă şi la obiect pe Twitter: "VAR".

FC Barcelona, doar remiză cu Real Sociedad, scor 2-2, în LaLiga

Formaţia FC Barcelona a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul susţinut, sâmbătă, în deplasare, în compania echipei Real Sociedad, în etapa a XVI-a a campionatului Spaniei.

Griezmann (39) şi Suarez (49) au marcat pentru FC Barcelona, în timp ce pentru Real Sociedad au înscris Oyarzabal (12 - penalti) şi Isak (62).

Tot sâmbătă se mai joacă meciurile Athletic Bilbao-Eibar şi Atlético Madrid-Osasuna.

Afla mai multe despre: barcelona