VIDEO | SCM Rm. Vâlcea, înfrângere categorică împotriva lui Gyor. Campioana a pierdut acasă cu 29-20

Handbal

Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Gyor ETO, scor 29-20 (10-6), în al treilea meci din grupa principală II a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Elghaoui 7 goluri, pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Kristiansen 9, pentru Gyor.

În urma rezultatului, SCM Râmnicu Vâlcea rămâne cu 4 puncte (locul 4), iar Gyor îşi consolidează poziţia de lider, cu 13 puncte.

Celelalte partide ale etapei se joacă între Buducnost – Krim şi Brest – IK Savehof.

Rezultatele anterioare ale campioanei României în grupa II: 31-16 cu Krim Ljubljana şi 23-17 cu IK Savehof.

Campioana României va avea următorul program în grupa II: Krim – SCM (22 februarie), SCM – IK Savehof (29 februarie) şi Gyor – SCM (7 martie).

În grupa preliminară C a competiţiei, SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut rezultatele: 34-17 şi 28-31 cu SG BBM Bietigheim, 24-37 şi 23-26 cu Brest, 19-23 şi 20-21 cu Buducnost.

În grupa principală I joacă şi formaţia CSM Bucureşti.

Primele patru clasate din fiecare din cele două grupe principale se vor califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu meciuri tur-retur, programate între 3-5 şi 10-12 aprilie, pentru calificarea la Turneul Final Four. Acesta va avea loc la Budapesta, în 9-10 mai 2020, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este campioana Ungariei, Gyor ETO.

FINAL | Râmnicu Vâlcea - Gyor 20-29

Gyor se desprinde în meci la 15-10

Râmnicu Vâlcea marchează primul gol din repriza secundă

S-a terminat prima repriză. După un start foarte bun de partidă, Râmnicu Vâlcea n-a putut ţine ritmul cu adversarele, iar Gyor conduce la pauză cu 10-6

Kristiansen nu mai ratează ţinta şi marchează pentru Gyor

Kristiansen ratează o aruncare de la 7 metri pentru Gyor

GOOOOL! Primul gol al meciului este marcat de Râmnicu Vâlcea, prin Vieira

LIVE VIDEO | SCM Rm. Vâlcea - Gyor, de la 15:00

Vâlcea va primi, sâmbătă, vizita campioanei Europei, Gyor, după două succese la rând în grupele principale ale Ligii Campionilor. Fetelel lui Florentin Pera vin după victorii cu Krim Mercator (31-16) şi Savehoff (23-17), dar vor avea o nucă tare de spart contra Gyorului. Maghiarele sunt campioanele Europei şi vor veni la Vâlcea cu toate vedetele.

SCM Rm. Vâlcea - Gyor, LIVE VIDEO, sâmbătă, de la ora 15:00, în direct pe Telekom Sport 3 şi pe telekomsport.ro

Gyor conduce clasamentul din grupa 2 principală Ligii Campionilor, cu 11 puncte după şase meciuri şi fără înfrângere în ultimele şase partide. De partea cealalată, SCM Rm. Vâlcea e pe locul patru în clasament, cu patru puncte strânse în şase partide. Până la succesele cu Savehoff şi Krim, vâlcencele aveau patru înfrângeri la rând.

Dacă termină grupa între primele patru locuri, SCM Rm. Vâlcea accede în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal.

Afla mai multe despre: scm rm valceagyorliga campionilorlive video valcea gyorlive stream valcea gyor