VIDEO | Seară nebună în Europa League. Valencia, Arsenal, Frankfurt şi Chelsea merg în semifinale. Vezi aici toate golurile şi rezultatele

UEFA Europa League

Aici ai toate golurile şi rezultate din returul sferturilor de finală din Europa League. Valencia, Arsenal, Frankfurt şi Chelsea merg în semifinale.

Am aflat cele patru semifinaliste din Europa League. Arsenal a învins-o, 1-0, pe Napoli (3-0 la general), Chelsea a trecut cu 4-3 de Slavia Praga (5-3 la general), Valencia a răpus-o, 2-0, pe Villarreal (5-1 la general), iar Eintracht Frankfurt a întors calificarea, câştigând cu 2-0 împotriva celor de la Benfica (4-4 la general).

VIDEO | Napoli - Arsenal 0-1
A marcat: Lacazette 37'

• Napoli: Meret - Maksimovic, Chiricheş, Koulibaly, Ghoulam - Callejon, Allan, Ruiz, Zielinski - Milik, Insigne
  • Arsenal: Cech - Sokratis, Koscielny, Monreal - Maitland-Niles, Torreira, Xhaka, Kolasinac - Ramsey - Lacazette, Aubameyang

Min. 37: GOL Arsenal! Lacazette înscrie din lovitură liber.

UPDATE Brigada condusă de Ovidiu Haţegan a ajuns la stadion.

Arsenal a câştigat cu 2-0 meciul tur de pe Emirates, dar are o misiune grea în manşa retur. Stadio San Paolo este o adevărată forţăreaţă, Napoli câştigând 16 din cele 22 de meciuri pe teren propriu în acest sezon, Juventus fiind singura echipă care a plecat cu toate cele trei puncte. În schimb, Arsenal a câştigat doar trei din ultimele 13 meciuri în toate competiţiile.

VIDEO | Chelsea - Slavia Praga 4-3
Au marcat: Pedro 5', 27', Deli autogol 10', Giroud 17' / Soucek 26', Sevick 51', 54'

• Chelsea: Arrizabalaga - Azpilicueta, Christensen, Luiz, Emerson - Kante, Kovacic, Barkley - Pedro, Giroud, Hazard
  • Slavia: Kolar - Kudela, Ngadeu, Deli, Boril - Kral, Soucek - Sevcik, Traore, Zmrhal - Masopust

Min. 54: GOL Slavia! Sevick reuşeşte dubla cu o bijuterie de gol.

Min. 51: GOL Slavia! Sevick înscrie cu un şut bine plasat.

Min. 27: GOL Chelsea! Londonezii dau replica imediat prin Pedro.

Min. 26: GOL Slavia! Cehii reduc din diferenţă prin golul lui Soucek.

Min. 17: GOL Chelsea! Londonezii fac specatcol, a înscris şi Giroud.

Min. 9: GOL Chelsea! Deli îşi trimite mingea în proprie poartă.

Min. 5: GOL Chelsea! Pedro înscrie după o serie de pase superbe ale londonezilor.

Chelsea a câştigat doar cu 1-0 în urmă cu o săptămână în Cehia, ceea ce le dă speranţe fanilor celor de la Slavia că echipa lor poate realiza încă o minune, după ce au eliminat în mod dramatic Sevilla.

VIDEO | Eintracht Frankfurt - Benfica 2-0
Au marcat: Kostic 37', Rode 68'

• Frankfurt: Trapp - da Costa, Abraham, Hasebe, Falette - Fernandes, Rode - Kostic, Gacinovic, Rebic - Jovic
  • Benfica: Vlachodimos - Almeida, Dias, Jardel, Grimaldo - Fernandes, Samaris, Fejsa, R. Silva - Joao Felix, Seferovic

Meciul din tur a însemnat o victorie importantă pentru Benfica, dar a fost o zi şi mai mare pentru Joao Felix, tânărul portughez, care a marcat un hattrick. În ciuda victoriei impresionante, nemţii au nevoie de două goluri pentru a întoarce soarta calificării în favoarea lor şi au demonstrat de-a lungul acestui sezon de Europa League că sunt capabili de acest lucru.

Min. 68: GOL Frankfurt! Rode înscrie şi la acest scor Frankfurt se califică în semifinale.

Min. 37: GOL Frankfurt! Kostic reia în poartă dintr-o poziţie suspectă de offisde.

VIDEO | Valencia - Villarreal 2-0
A marcat: Lato 13', Parejo 54'

• Valencia: Neto - Wass, Roncaglia, Diakhaby, Latorre - Torres, Soler, Parejo, Guedes - Gameiro, Mina
  • Villarreal: Fernandez - Raţiu, Mori, Ruiz, Jaume - Morlanes, Trigueros, Caseres, Alfonso - Raba, Moreno

Min. 54: GOL Valencia! Dani Parejo măreşte diferenţa de pe tabelă la doi.

Min. 13: GOL Valencia! Lato deschide scorul pe Mestalla după ce Guedes i-a "furat" mingea lui Raţiu.

UPDATE | Fundaşul român Andrei Raţiu debutează, în această seară, la nivel profesionist, fiind titular la Villarreal. Mai multe detalii AICI.

În Spania, soarta calificării este aproape pecetluită, chiar dacă pentru 90 de minute, meciul de la Villarreal a fost unul strâns. În minutele de prelungire, oaspeţii de săptămâna trecută au dat lovitura şi au înscris de două ori, câştigând cu 3-1 şi asigurându-şi un avantaj imens în manşa retur.

Afla mai multe despre: europa league