VIDEO | Sepsi - Botoşani 0-1. Surpriză la Sfântu Gheorghe, Sepsi pierde după succesul cu FCSB. Botoşani, salvaţi de portar

Sepsi a pierdut, pe teren propriu, 0-1, partida din etapa a 19-a cu FC Botoşani.

VIDEO | Sepsi - Botoşani 0-1
Golofca 33

Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a produs surpriza etapei la Sfântu Gheorghe şi a reuşit să o învingă pe Sepsi, după ce în etapa intermediară, gazdele au învins FCSB.

Botoşani au marcat singurul gol al partidei prin Golofca, după care a urmat o a doua repriză dominată în mare parte de Sepsi. Şansa celor de la Botoşani s-a numit Fraisl, portarul titularizat surprinzător de Ciobotariu, care şi-a salvat colegii de mai multe ori pe parcursul partidei.

În urma acestui rezultat, Sepsi ratează şansa de a ajunge pe locurile de play-off şi ocupă în continuare poziţia a 7-a, cu 27 de puncte, la fel de multe ca Astra. Botoşani urcă până pe 9, cu 23 de puncte.

S-a terminat meciul.

Min. 90+1: Ratare uriaşă Sepsi! Tandia trimite cu capul peste poartă dintr-o poziţie perfectă tocmai când s-au arătat patru minute de prelungire, de la margine.

Min 81: Ultima schimbare la gazde, iese Nouvier, intră Hamed. Şi la Botoşani iese Ongenda şi intră Chitoşcă.

Min. 80: O nouă paradă a lui Fraisl! Respinge şutul lui Nouvier.

Min. 72: A doua schimbare şi la Botoşani. Intră Mihai Roman şi iese Trujic.

Min. 68: Imensă ocazie pentru Sepsi! Simonovski şutează din alunecare, dar Fraisl are o paradă senzaţională.

Min. 60: Prima schimbare la FC Botoşani. Iese italianul Fabbrini, intră Enriko Papa. Modificare şi la Sepsi, iese Sato, intră Mensah.

Min. 56: Ocazie foarte mare Botoşani! Lorand Fulop păcăleşte apărarea lui Sepsi şi scapă spre poarta adversă, dar portarul Fejer ajunge primul la minge.

A început repriza a doua. Eugen Neagoe a efectuat prima schimbare. A ieşit internaţionatul de tineret, Adrian Rus şi a intrat Simonovoski.

Pauză la Sfântu Gheorghe.

Min. 44: Tandia pătrunde în careu, dar îşi pierde echilibrul, cade şi se loveşte de portarul advers.

Min. 35: O nouă ocazie pentru Botoşani! Lorand Fulop trece pe lângă golul doi.

Min. 33: GOOOL Botoşani! La prima ocazie a oaspeţilor, Golofca reuşeşte să înscrie.

Min. 22: Tandia îl forţează din nou pe Fraisl, care respinge balonul în faţă. Imediat, acelaşi Tandia şutează peste poartă de pe linia de 16 metri.

Min. 20: Vaşvari şutează din "buza" careului, dar mingea trece pe lângă poarta moldovenilor.

Min. 14: Prima şansă vine pentru Sepsi. Tandia pătrunde în careu, dar centrarea lui nu găseşte niciun coleg şi ajunge în braţele lui Fraisl.

A început meciul.

Echipele de start

Sepsi: Fejér - Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Velev, Rus - Nouvier, Vasvari, Stefan - Tandia
Rezerve: Niczuly, Ursu, Simonovski, Mensah, Karnitskiy, Hamed, Drăghici
Antrenor: E. Neagoe

FC Botoşani: Martin - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Karaboue - Golofca, Ongenda, Fulop, Fabbrini - Trujic
Rezerve: Pap, Chindriş, Dumitraş, Chitoşcă, M. Roman, Târşa, Papa
Antrenor: L. Ciobotariu

Fotbaliştii pregătiţi de Eugen Neagoe se află la doar un punct în spatele Astrei, care a câştigat meciul cu Concordia Chiajna din această etapă, şi au nevoie de o victorie pentru a reveni pe poziţie de play-off. În etapa precedentă Sepsi, a obţinut o victorie imensă în faţa vicecampioanei României, FCSB.

La rândul său, FC Botoşani are nevoie de cele trei puncte pentru a se depărta de zona fierbinte a clasamentului. În acest moment, moldovenii ocupă locul zece în clasamentul Ligii 1, cu 20 de puncte, cu un punct mai mult decât Dinamo.

Afla mai multe despre: liga 1sepsibotosani,