VIDEO | Sepsi s-a distrat cu Astra Giurgiu. Echipa din Sfântu Gheorghe s-a impus cu 4-1

Sepsi Sf. Gheorghe s-a distrat cu Astra Giurgiu în runda a 18-a a Ligii I, scor final 4-1.

Sepsi nu a avut nici o emoţie în meciul disputat pe teren propriu împotriva formaţiei Astra Giurgiu, scor final 4-1.
Gazdele au deschis scorul încă din minutul 11 prin Kovacs, care la primul gol în Liga I a reuşit să marcheze cu capul, din mijlocul careului.
Înainte de pauză, Sepsi a primit şi un penalty, după ce portarul Astrei, Mihai Popa, l-a faultat pe Eder. Vasvari, expertul în lovituri libere, a marcat cel de-al doilea gol al partidei.

Astra nu şi-a revenit nici după pauză, iar gazdele au profitat de „anemia” oaspeţilor şi au marcat al 3-lea gol prin Gonzalez. Pe tabelă şi-a trecut numele şi Bajrovic, care proaspăt intrat în minutul 75, a marcat cu un şut plasat de la marginea careului de 16 metri.

Astra nu a fost în stare să marcheze nici măcar un gol. Golul giurgiuvenilor a fost dat de Tincu, în minutul 86, care şi-a împins mingea în propria poartă involuntar.

După această victorie categorică, Sepsi este pe locul 4, cu 31 de puncte. Astra este pe locul 12, cu 17 puncte.

Sepsi - Astra 4-1 (Kovacs '11, Vasvari '40, Gonzalez '45, Bajrovic '75 / Tincu (autogol) '86)

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Tincu, Mitrea, Csiszer - Kovacs, Vaşvari, Fofana, Tortella - Safranko, Tamas
  • Astra Giurgiu: Popa - Sousa, Graovac, Găman, Bruno - Crepulja - Stahl, Răduţ, Canadija, Gheorghe - Montini

Min 86. ASTRA GIURGIU! AUTOGOL! Tincu autogol!

Min 82. Niczuly se resimte după o intrare a lui Găman. Jucătorul vede cartonaşul galben!

Min 81. Ultima schimbare pentru Sepsi. Întrp Dumitrescu, iese Gonzalez

Min 79. Iese Mitrea, a intrat Purece la Sepsi.

Min 75. GOOOOOOL! Sepsi face 4-0!! GOL! Bajrovic, proaspăt intrat, a majorat diferenţa! Fotbalistul a marcat cu un şut plasat de la marginea careului de 16 metri!

Min 72. Astra Giurgiu are posesia mai mare, 54%, Sepsi 46%.

Min 70. Schimbare la gazde, iese Safranko şi intră Bajrovic

Min 66. Prima schimbare la Sepsi. Iese Kovacs şi intră Markovic!

Min 59. Neagoe îl schimbă pe Raduţ cu Balaure şi pe Stahl cu Merloi.

Min 46. Două schimbări la Astra Giurgiu. Iese Valentin Gheorghe şi intră Constantin Budescu şi în locul lui Canadjija, întră Wuthrich.

Min 45. SEPSI GOL! 3-0! Defenziva Astrei este depăşită. Gonzalez a marcat din interiorul careului!

Min 40. GOOOOOOOOOOOOL! Vasvari marchează din penalty!

Min 39. Penalty pentru Sepsi! Mihai Popa l-a faultat pe Eder.

Min 28. Montini încearcă să restabilească egalitatea înainte de pauză. Fotbalistul trimite cu capul, dar mingea merge departe de poartă.

Min 11. GOOOOL!!! Sepsi deschide scorul după prima ocazie! Kovacs l-a învins pe portarul Popa! Fotbalistul a deschis scorul cu capul, din mijlocul careului.

Min 4. Prima ocazie importantă a partidei. Mattia Montini îşi incearcă norocul la poarta adversă.

Min 1. A început partida de la Sf. Gheorghe.

Sepsi îşi doreşte o victorie care să o ţină în cursa pentru podium şi implicit pentru titlu. Formaţia lui Leo Grozavu se află pe locul 4 în clasament, cu 28 de puncte adunate în 17 meciuri dispute. Fără dar şi poate este surpriza sezonului, nu doar prin prisma rezultatelor, ci şi a jocului disputat.

Pentru meciul de azi, Sepsi se confruntă cu probleme de lor importante. Florin Purece şi Istvan Fulop sunt accidentaşi, iar Rachid Bouhenna este suspendat, după ce la ultimul meci cu CFR Cluj, scor 0-1, a văzut cartonaşul roşu. Sepsi nu scapă nici de corona virus. Leo Grozavu, tehnicianul formaţiei a dat startul, iar după a urmat şi preparatorul fizic Ovidiu Chiribici. În rândul lotului s-au infectat şi jucătorii Florin Ştefan, Lorand Fulop, Marius Ştefănescu, Cătălin Golofca şi Anass Achbar.

Astra Giurgiu stă mult mai bine la acest capitol. Giurgiuvenii au o singură problemă de lot: portarul David Lazar, accidentat în runda trecută cu Universitatea Craiova, scor 1-1.
Astra, înaintea acestui duel, este pe locul 12 în clasament, cu 17 puncte.

Partida dintre Astra Giurg şi Sepsi Sf. Gheorghe va fi condusă la centru de Sebastian Colţescu.

Echipe probabile:
Sepsi OSK: Niczuly – Deligiannidis, Mitrea, Tincu, Nouvier – Gal-Andrezly, Fofana, Vaşvari, Gonzalez – Dragomir, N. Tamaş
Astra Giurgiu: Popa – Sousa, Graovac, Găman, David Bruno – Crepulja – Stahl, Raduţ, Budescu, Şerban – Montini

Afla mai multe despre: astra giurgiu