VIDEO | Sepsi - Voluntari 0-0. Remiză în primul meci din retur. Gazdele au ratat un penalty în minutele de prelungire

În primul meci din returul campionatului, la Sfântu Gheorghe, Sepsi şi Voluntari au ucis fotbalul minut cu minut.

În prima repriză spectatorii prezenţi la stadion au putut număra pe degetele de la o mână ocaziile de la ambele porţi. Prima şansă de gol a venit în minutul 17 pentru Sepsi, prin bulgarul Dimitrov.  Cu 3 minute înainte de finalul primei reprize ifovenii au ajuns până la poarta adversarilor cu ajutorul lui Gorobsov. Nici după reluare lucrurile nu s-au îndreptat. În căutarea golurilor, cele două echipe au găsit doar cartonaşele roşii. Primul eliminat a fost Ebralidze după o intrare  la Vaşvari. 10 minute mai târziu balanţa s-a echilibrat după eliminarea lui Tincu. S-a terminat 0-0 chiar şi după ce vaşvari i-a pasat impecabil portarului Râmniceanu atunci când a transformat penaltyul obţinut de Ştefănescu la faultul lui Balaur.

VIDEO | SEPSI - FC VOLUNTARI 0-0

ECHIPELE DE START

• Sepsi: Niczuly - Radoslav Dimitrov, Tincu, Hrvoje Barišić, Konongo - Velev, Vaşvari - Carnat, Flores, Stefănescu - Safranco
  • Voluntari: Rîmniceanu - Struna, Achim, Balaur, Vlad - Gorobsov, Căpăţână - Gheorghe, Costin, Ebralidze - Papazoglou

Final de meci.

Min. 90+1: Vaşvari ratează de la 11 metri.

Min. 90: Penalty Sepsi.

Min. 83: Eliminate Sepsi! Şi Tincu vede cartonaşul galben.

Min. 77: Eliminare Voluntari! Ebralidze are o intervenţie întârziată şi primeşte al doilea cartonaş galben.

Min. 52: Ocazie Voluntari! Papazoglou a avut o lovitură modestă de cap.

Final de primă repriză.

Min. 17: Ocazie Sepsi! Dimitrov a fost la un pas de a deschide scorul, însă Rîmniceanu a avut o paradă de excepţie.

A început meciul.

Sepsi OSK începe returul sezonului regulat din prima ligă de pe locul 10. În primele 13 etape, covăsnenii au adunat 15 puncte, cu un bilanţ de două victorii, nouă remize şi două înfrângeri. Echipa lui Csaba Laszlo este formaţia cu cele mai multe remize din acest campionat. În ultima etapă a sezonului regulat, Sepsi a fost protagonista unui meci spectaculos, dar pe care l-a pierdut, scor 2-3, cu Astra. În ultimele zece etape, fotbaliştii din Sf. Gheorghe au obţinut două victorii, singurele din acest sezon, una la Craiova şi alta acasă, cu Hermannstadt

Sepsi - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 20:30, telekomsport.ro

De cealaltă parte, începutul de retur o găseşte pe FC Voluntari într-o postură dezastruoasă. Echipa lui Cristiano Bergodi este ultima în Liga 1. La finalul primelor 13 etape, FC Voluntari este pe locul 14, cu doar şase puncte câştigate. Bilanţul de până acum al ilfovenilor este de o victorie, trei rezultate de egalitate şi nouă eşecuri. Singura victorie obţinută de Voluntari în acest campionat s-a înregistrat pe 11 august 2019, pe terenul celor de la FCSB.

Afla mai multe despre: sepsifc voluntarifotballiga 1