VIDEO | Serbia, campioană mondială en-titre, a câştigat titlul european la volei feminin

Alte sporturi

Naţionala de volei feminin a Serbiei a cucerit duminică, la Ankara, titlul european, după ce a învins reprezentativa Turciei, cu scorul de 3-2, în finala competiţiei. Serbia, campioană mondială en-titre, a eliminat România în optimile de finală.

Scorul pe seturi a fost 21-25, 25-21, 25-21, 22-25, 15-13, după 132 minute de joc.

În semifinale, Serbia a trecut de Italia, cu 3-1, iar Turcia a dispus de Polonia cu acelaşi scor.

Medalia de bronz a revenit Italiei, scor 3-0, cu Polonia.

Naţionala României a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului European de Serbia (scor 3-0).

Calificarea în optimile de finală ale CE a fost obiectivul naţionalei tricolore la această ediţie.

În grupa A, România a obţinut următoarele rezultate: 0-3 cu Olanda, 3-1 cu Ungaria, 3-1 cu Estonia, 1-3 cu Croaţia şi 0-3 cu Azerbaidjan.

România a jucat ultima dată la Campionatul European în 2015, iar cel mai bun rezultat al echipei tricolore datează din 1963, când a obţinut medalia de bronz.

Şi naţionala masculină a României va juca la Campionatul European, programat între 12-29 septembrie, în Franţa, Belgia, Slovenia şi Olanda. Tricolorii au fost repartizaţi în grupa A, cu Bulgaria, Grecia, Portugalia, Italia şi Franţa.

Mai ai câteva secunde? Vezi şi postările de pe Instagram Telekom Sport!

Afla mai multe despre: volei femininnationala serbiei,