VIDEO | Sevilla a câştigat derby-ul cu Betis şi primul meci din Spania după pandemie. Soarta meciului a fost decisă în şase minute

LaLiga s-a reluat, joi seară, în direct la Telekom Sport. Sevilla a câştigat derby-ul oraşului împotriva celor de la Betis, scor 2-0.

VIDEO | Sevilla - Betis 2-0

ECHIPELE DE START

• Sevilla: Vaclik - Jesus Navas, Diego Carlos, Kounde, Reguilon - Torres, Fernando, Jordan - Munir, de Jong, Ocampos
  • Betis: Robles - Emerson, Bartra, Sidnei, Moreno - Canales, Rodriguez, Alena - Fekir, Iglesias, Tello
După o primă repriză fără goluri, Sevilla a deschis rapid scorul în a doua parte a meciului. În minutul 56, Lucas Ocampos a marcat din penalty. După alte şase minute, acelaşi Ocampos i-a pasat lui Fernando, care a majorat diferenţa pentru gazde.

Prin acest succes, Sevilla rămâne pe locul 3, cu 50 de puncte. Betis, în schimb, are în continuare 33 de puncte, este pe locul 12 şi poate fi depăşită în clasament de Levante sau Alaves.

Final de meci.

Min. 62: GOL Sevilla! Fernando majorează diferenţa pentru gazde.

Min. 56: GOL Sevilla! Ocampos deschide scorul din penalty.

Reluarea campionatului o găseşte pe Sevilla pe locul trei în La Liga, cu 47 de puncte acumulate în 27 de etape, în timp ce rivala Betis este pe locul 12, cu 33 de puncte. Sevilla este neînvinsă în 10 din ultimele 11 meciuri disputate pe teren propriu în La Liga, în timp ce Betis nu a câştigat un meci în deplasare, în campionat, de şase runde.