VIDEO Sheriff Tiraspol scrie istorie şi merge în grupele UEFA Champions League! De Zerbi şi Şahtior s-au calificat după prelungiri în faţa lui AS Monaco. Toate golurile, AICI

VIDEO  Sheriff Tiraspol scrie istorie şi merge  în grupele UEFA Champions League! De Zerbi şi Şahtior s-au calificat după prelungiri în faţa lui AS Monaco. Toate golurile, AICI

Echipele Şeriff Tiraspol, în premieră, şi Salzburg au obţinut calificarea în grupele Ligii Campionilor, în urma meciurilor care au avut loc, miercuri, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei. Şahtior Doneţk a eliminat-o după prelungiri pe AS Monaco.

Premieră pentru Moldova şi Sheriff Tiraspol, după ce formaţia lui Yuriy Vernydub a obţinut calificarea în grupele Ligii Campionilor, alături de RB Salzburg şi Şahtior, în urma meciurilor care au avut loc, miercuri, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei.

Vicecampioana Ucrainei a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-2, 0-2), după prelungiri, meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, cu Monaco, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei. Şahtior a câştigat partida tur, în Principat, cu 1-0. În retur, Monaco a condus cu 2-0 la pauză şi a ratat numeroase ocazii de a tranşa calificarea în favoarea ei în 90 de minute. Este pentru a 16-a oară când formaţia din Doneţk merge în grupele Ligii Campionilor.

Tragerea la sorţi a grupelor UEFA Champions League se va desfăşura la Istanbul, joi, de la ora 19:00.

Brondby - Salzburg: 1-2 (Maxso 62 - Sesko 4, Aaronson 10)

• Brondby: Hermansen - Borkeeiet, Maxso, Tshiembe - Bruus, Frendrup, Radosevic, Greve, Mensah - Uhre, Hedlund
  • Salzburg: Kohn - Kristensen, Solet, Wober, Ulmer - Aaronson, Camara, Seiwald - Sucic - Sesko, Adeyemi

Min 90. S-a încheiat partida.

Min 62. Goool Brondby!! Maxso reduce din diferenţă pentru danezi.

Min 44. Se întoarce roata, iar Brondby scoate acum o minge de pe linia porţii.

Min 13. Mare şansă pentru Brondby! O lovitură de cap este scoasă de pe linie de un apărător advers.

Min 10. Goool RB Salzburg!! Aaronson dublează avantajul oaspeţilor, în urma unei greşeli impardonabile a portarului Hermansen.

Min 4. Goool RB Salzburg!! Benjamin Sesko deschide rapid scorul pentru formaţia austriacă.

Min 1. A început partida.

Danezii trebuie să întoarcă un 1-2 din partida tur. Nu vor conta pe serviciile lui Bjur şi Riveros, în timp ce oaspeţii nu îi vor avea pe Koita şi Vallci. De asemenea, vedeta Junuzovic este incert.

Dinamo Zagreb - Sheriff Tiraspol 0-0

• Dinamo Zagreb: Livakovic - Moharrami, Ristovski, Theophile, Franjic - Ivanusec, Majer, Misic, Orsic - Petkovic, Cop
  • Sheriff: Athanasiadis - Cristiano, Arboleda, Dulanto, Fernando - Addo, Thill - Traore, Kolovos, Castaneda - Luvannor

Min 105. Pauză. Scorul este acelaşi în continuare

Min 91: Au început prelungirile

Min 6. Petkovic trece pe lângă deschiderea scorului, lovitura sa de cap trecând puţin peste poartă.

După 0-3 în partida tur, formaţia croată are o misiune foarte grea în duelul cu Sheriff Tiraspol. Ademi este accidentat, în timp ce Jakic, care a suferit o accidentare la gleznă, pare incert. Formaţia moldoveană are tot lotul la dispoziţie şi porneşte cu prima şansă la calificare în faţa unei echipe al cărui prim 11 valorează 87 de milioane de euro.

Şahtior Doneţk - AS Monaco 2-2 (Marlos 75, Aguilar 115 aut- Ben Yedder 18, 39)

• Şahtior: Pyatov -Dodo, Marlon, Vitao, Matviienko - Antonoio - Tete, Maycon, Alan Patrick, Solomion - Traore
  • Monaco: Nubel - Sidibe, Maripan, Badiaschile, Henrique - Tchouameni, Fofana - Martins, Volland, Golovin - Ben Yedder

Min 120. Final! Şahtior o elimină pe AS Monaco

Min 115. GOOOL! Şahtior marchează cu câteva minute înainte de final. Aguilar îşi trimite mingea în propria poartă

Min 90. S-a încheiat partida. Vom avea prelungiri.

Min 90. Ce şansă irosită de Monaco!! Francezii nu pot împinge mingea în plasă, cu poarta rămasă goală.

Min 74. Goool Şahtior!! Marlos restabileşte egalitatea la general, cu un şut la colţul scurt.

Min 65. Ben Yedder rămâne singur cu Pyatov, dar nu îl poate executa.

Min 45+1. Ben Yedder îşi putea completa hat-trick-ul, dar ratează singur cu Pyatov, după încă o greşeală defensivă.

Min 39. Goool Monaco!! Ben Yedder îi aduce pe francezi în avantaj.

Min 18. Goool Monaco! Ben Yedder restabileşte egalitatea la general, după o respingere greşită a lui Pyatov.

Şahtior a câştigat cu scorul de 1-0 partida tur, dar va juca partida retur pe teren netru. De Zerbi nu îl va avea la dispoziţie în acest meci pe Trubin, în timp ce oaspeţii îi au ca absenţi pe Diatta, Mannone şi Pavlovic. Partida se va disputa la Kharkov, pe stadionul OSC Metalist.

Afla mai multe despre: sheriff tiraspoldinamo zagrebuefa champions league