VIDEO Slovenia a învins Portugalia. Norvegia este a treia echipă calificată în semifinalele CE de handbal masculin

Handbal

Campionatul European de Handbal masculin continuă la Telekom Sport cu meciuri de senzaţie

Norvegia e a treia semifinalistă a europeanului d3e handbal. Nordicii au câştigat cu Islanda 31-28 şi au profitat şi de rezultat din partida Ungaria - Suedia.

Contra islandezilor, Sagosen şi-a consolidat poziţia de cel mai bun marcator al Campionatului European, după ce a înscris de 9 ori în poarta Islandei. Centrul lui Paris Saint Germain a ajuns acum la cota 51 de goluri.

Slovenia a revenit serios în cărţile calificării pentru semifinale după ce a învins la cinci goluri POrtugalia. A fost un gol avans la pauză pentru sloveni, care s-au impus cu 29-25.

Surpriza de până acum de la european, Ungaria a făcut meci dezamăgitor cu Suedia, care era eliminată din competiţie înaintea meciului. Nordicii au condus cu un golla pauză, 10-9 după ce maghiarii nu au marcat timp de 10 minute. Repriza a doua a fost un adevărat coşmar. În utlimele 13 minute ungurii nu au dat gol. S-aterminat 24-18 pentru suedezi, iar Ungaria nu mai e la mâna ei lupta pentru semifinale.

Afla mai multe despre: sloveniace de handbal